عبدالرضا نوروزی، نایب رییس کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی ایران در جلسه‌ای به موضوع کاهش میزان استفاده پول کاغذی در جامعه پرداخت. و اظهار کرد: با شروع پاندومی‌ کرونا شرایطی ایجاد شد تا جهان به سمت خدمات الکترونیک و فناوری‌های نوین بانکی هدایت شوند که ایران هم از این تحول بی‌نصیب نماند.

براساس آمارهای بدست آمده نوروزی ادامه داد: اگرچه فرآیندهای الکترونیکی با سرعت کمی پیش‌ می‌روند اما رشد خوبی در زیرساخت‌های الکترویکی داریم اما لازم به ذکر که همچنان این زیرساخت‌ها برای رونق و توسعه نیاز به اقداماتی دارد از سوی دیگر نباید از فرهنگ‌سازی این امرغافل باشیم.

نوروزی تاکید کرد: این درحالی که کنترل و نظارت بر خدمات الکترونیک از موارد بسیار مهم می‌باشد که بی‌توجهی به آن سبب کاهش اعتماد مردم به این فرآیند خواهد شد. کشورهای توسعه‌یافته با دقت و نظارت بر این فرآیند سبب رونق در این بخش می‌شوند.

نایب رییس کمیسیون فناوری گفت: بی‌شک گسترش بانکداری الکترونیک و خدمات اینترنتی مزایای بسیاری برای جامعه خواهد داشت از جمله کاهش استفاده از پول کاغذی که سبب کاهش هزینه‌های گزاف برای چاپ پول و کاهش سوء‌استفاده‌هایی در زمینه پول تقلبی خواهد شد. از دیگر مزایای این موضوع میتوان به کاهش رفع آلودگی هوا، مصرف انرژی، صرفه‌جویی در زمان و همچنین حذف واسطه‌ها در خرید اینترنتی اشاره کرد.

نوروزی با توجه به ایجاد پرونده مالیاتی برای صاحبان کارتخوان افزود: به طور قطع ایجاد پرونده‌های مالیاتی برای دستگاه کارتخوان اقدام مثبتی در جهت جلوگیری از پولشویی می‌باشد. اما توجه به فراهم‌سازی این زیرساخت‌ها برای این فرآیند بسیار مهم است.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی