طبق آماری که بانک مرکزی در خصوص حق بیمه تولیدی ایران در سال جاری منتشر کرده است، ایران با دو پله صعود نسبت به سال گذشته، در رتبه 38 جهانی قرار گرفته است.

به طور کلی حق بیمه تولیدی، بیمه‌نامه‌هایی می‌باشد که توسط موسسات بیمه در طی دوره‌ای به صورت گزارش صادر می‌شود. این مبالغ در بیمه‌های زندگی براساس حق بیمه‌های وصولی و در بیمه‌های غیرزندگی براساس بیمه صادره لحاظ می‌گردند. همچنین سرانه حق بیمه تولیدی حاصل تقسیم حق‌بیمه تولیدی صنعت بیمه به جمعیت هر کشور بوده و بیانگر متوسط واریزی حق بیمه هر نفر است.

با توجه به آمار بدست آمده در سال گذشته، سال 2019 حق‎بیمه تولیدی جهان برابر 6292 میلیارد دلار بوده که ایران با کسب سهم 12 میلیارد دلاری در این آمار در مقام 38 جهانی قرار گرفته است.

از آنجایی که ایران در تولید ناخالص داخلی رتبه 26 را به خود اختصاص داده است، با کسب رتبه 38 در صنعت بیمه ضعف نسبی این بخش در مقایسه با مابقی بخش‌های اقتصادی در مقیاس جهانی به خوبی مشهود است.

باوجود اینکه ایران در مقایسه با دو سال گذشته توانسته پارامترهای سرانه حق‌بیمه تولیدی و ضریب نفوذ را در کشور بهبود ببخشد اما در مقایسه سایر کشورهای جهان، افزایش این دو پارامتر نسبت به ایران بیشتر بوده است.

همچنین در سال 2019 سهم بیمه‌های زندگی نسبت به صنعت بیمه در مقیاس جهانی حدود 50 درصد بوده که این نسبت در ایران با کاهشی 2 درصدی به 14.3 درصد رسیده است. این موضوع کاهش فعالیت بیمه‌گران و عدم فرهنگ‌سازی را نمایش می‌دهد هرچند در زمان حال نباید تحریم‌های بین‌المللی و شیوع ویروس کرونا را نادیده گرفت زیرا بیشترین تاثیر را در زمان حاضر بر صنعت بیمه داشته‌اند.

سامانه مرآت یکی از جامع ترین مراکز ارائه دهنده خدمات رتبه بندی اعتباری در کشور، به همراه اخبار و مقالات جدید و مهم ایران و جهان در حوزه رتبه بندی اعتباری