با توجه به لایحه بودجه سال آینده که منتظر تایید نهایی شورای نگهبان است، بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری غیربانکی ملزم شدند همه حساب‌های بانکی فاقد شناسه هویت الکترونیکی بانکی (شهاب) معتبر متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی را حداکثر تا پایان خرداد ۱۳۹۹ مسدود کنند. بر طبق این بند از لایحه بودجه، بانک‌ها حق هیچگونه ارائه خدمت یا پرداخت سود به حساب‌های نامعتبر را ندارند. هدف از انسداد حساب‌های نامعتبر افزایش شفافیت تراکنش‌های بانکی، مبارزه با پولشویی و جلوگیری از فرار مالیاتی، بانک ها و موسسه های اعتباری غیربانکی ذکر شده است.

وظیفه نظارت بر عملکرد بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری غیربانکی بر عهده بانک مرکزی بوده و این سازمان ضمن آماده‌سازی بسترهای لازم برای تکمیل مشخصات هویتی مشتریان بانکی و اخذ تاییدیه صحت اطلاعات از مراجع ذیربط و اختصاص شناسه هویت الکترونیکی بانکی، بایستی در صورت مشاهده هرگونه خدمات در سامانه‌های تسویه و پرداخت، اعم از ساتنا، پایا، شتاب، شاپرک، چکاوک و صیاد به حساب‌های فاقد شناسه شهاب معتبر، فورا از ادامه عملیات مربوطه جلوگیری کند.

لازم به ذکر است که لایحه بودجه سال ۹۹ پس از آنکه در کمیسیون تلفیق مجلس به تصویب رسید، نمایندگان مجلس به کلیت آن لایحه رای منفی داده و آن را به کمیسیون بازگرداندند. پس از آن رییس مجلس شورای اسلامی با استفاده از اصل ۸۵ قانون اساسی و حکم حکومتی رهبر معظم انقلاب، بودجه تصویب شده در کمیسیون تلفیق را برای تایید به شورای نگهبان فرستاد.