پاندمی کرونا بسیاری از کشورهای جهان در تمام قاره‌ها را درگیر خود کرده و مشکلات بسیاری را به وجود آورده است. منجر به تعطیلی کسب و کارها و بیکار شدن عده زیادی از مردم شده و رکودی فراگیر و بی‌سابقه را در پی داشته است.

 

وضعیت انگلستان پیش و پس از بحران کرونا

انگلستان نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورهای اروپایی، از پیامدهای این بیماری مرموز مصون نبوده و خسارت‌های فراوانی را متحمل شده است. نرخ مرگ و میر در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی بالاتر بوده و 44 هزار نفر از جمعیت آن جان خود را در اثر کرونا از دست داده‌اند. در ماه آوریل این کشور به دلیل عدم گسترش هر چه بیشتر ویروس کرونا محدودیت‌های قرنطینه‌ای سختگیرانه را اجرا نمود که همین مسئله رکود شدید فعالیت‌های اقتصادی و انقباض اقتصاد آن را به دنبال داشت. در ماه آوریل و در ماه‌های منتهی به مه، اقتصاد انگلیس حدود 20 درصد کوچکتر شد که در مقایسه با سال گذشته نیز رکودی حدود 24 درصد را نشان می‌دهد.

به نقل از نیویورک تایمز و با استناد به آمارهای موجود و اطلاعات به‌دست آمده از اتاق بازرگانی انگلیس، اخیراً و در پایان ماه مه، روزنه‌هایی از رشد مجدد در این کشور دیده شده است. به‌طوری که با حذف بخشی از محدودیت‌های قرنطینه‌ای، تولید ناخالص داخلی انگلستان 1.5 درصد افزایش پیدا کرده است. اما رشد در تمام بخش‌ها به یک اندازه نبوده است و تنها بخش‌های بزرگ خدماتی 0.9 درصد افزایش داشته‌اند و همچنان درخدمات حرفه‌ای، برنامه‌نویسی کامپیوتر و حرفه‌های مرتبط با املاک و مستغلات ضعف وجود دارد. پیش‌تر و در اخبار گذشته مرآت مگ رشد اقتصادی فرانسه پس از پشت سر گذاشتن پاندمی کرونا عنوان شده بود.

در این بین مسئله‌ای که دولتمردان این کشور را بیش از همه نگران کرده است، بحران افزایش بیکاری است. با این که دولت از ابتدای شیوع کرونا با ارائه بسته‌های حمایتی سعی در حفظ وضعیت اشتغال داشته است ولیکن بیکاری همواره چالشی است که نمی‎‌توان آن را نادیده گرفت.

برای دریافت جدیدترین نمره اعتباری خود میتوانید به سامانه اعتبارسنجی مرآت مراجعه نمائید.