ضرورت استفاده از رمز اینترنتی پویا:

در روزهای اخیر گزارش‌های بسیاری از جابه‌جایی یا سرقت منابع در فضای بانکی کشور منتشر شده است. از حساب بانکی بسیاری از مشتریان بانک‌ها پول کسر شده و در مواردی دیگر وجوهی به حساب بانکی افراد وارد و خارج شده است، بدون اینکه فرد صاحب حساب در جریان نقل و انتقالات باشد. این اتفاق در ماه‌های گذشته شدت یافته تا جایی که روزانه حدود ۸۰۰ فیشینگ در کشور صورت می‌گیرد و ۲۰۰ تا ۳۰۰ عدد از تخلفات مربوط به استان تهران است.

در واقع، سارقان اینترنتی با ایجاد یک درگاه اینترنتی جعلی، اطلاعات افراد نظیر شماره حساب بانکی، CVV۲ و رمز دوم اینترنتی را دریافت می‌نمایند. پس از دریافت این اطلاعات وارد حساب واقعی شده و منابع را به حساب‌های دیگر منتقل می‌کنند. در برخی موارد این انتقال حساب‌ها به تعداد قابل‌توجهی افزایش می‌یابد تا ردیابی سارقان سخت شود. این موارد اکثرا در مواقعی اتفاق می‌افتاد که افراد عمدتا اطلاعات چندانی برای تشخیص درگاه‌های اصلی یا فرعی نداشتند، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که حتی افراد متخصص نیز از این روش مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند.

در همین راستا و به منظور جلوگیری از تخلفات، از دی ماه سال جاری هر تراکنش اینترنتی که پیش از آن با رمز ایستا صورت می‌پذیرفت، فقط با استفاده از رمزهای پویا میسر خواهد شد. از ابتدای دی ماه، مشتریان بانک‌ها تنها می‌توانند از طریق رمز دوم پویا (یک‌بار مصرف) عملیات بانکی را انجام دهند.

جزئیات استفاده از رمز اینترنتی پویا:

رمز اینترنتی پویا، جایگزین رمزهای ایستا یا ثابت قبلی است. این رمزها برای هر تراکنش بانکی یکتا بوده و حتی اگر متخلفان اطلاعات بانکی را به‌دست بیاورند، نمی‌توانند وارد حساب کاربران شوند و نیاز دارند که از رمز پویا اطلاع داشته باشند. رمز دوم پویا با استفاده از برنامه‌های موبایلی بانک‌ها یا ارسال از طریق پیامک قابل دریافت خواهد بود. لازم به ذکر است رمزهای پویا تنها به مدت ۶۰ ثانیه قابلیت استفاده خواهد داشت و پس از آن به دلیل ملاحظات امنیتی منقضی خواهد شد. اما پیش از آن لازم است که مشتریان با مراجعه به شعب بانکی، خودپردازها یا اینترنت بانک‌ها شماره همراه مدنظر خود را برای دریافت رمزپویا تایید کنند. این سیاست در راستای مقابله با فیشینگ از سوی بانک مرکزی اتخاذ شده و همه بانک‌ها موظف هستند، تا زمستان شرایط را برای اجرایی نمودن دریافت رمز پویا مهیا سازند.

بانک مرکزی آخرین فرصت برای اجرای اجباری طرح رمز دوم یک‌بار مصرف را از ابتدای دی‌ماه اعلام کرده است اما هرکدام از بانک‌ها که این طرح را به‌صورت اجباری زودتر از قبل اجرا کنند، بانک مرکزی با آنها مخالفت نخواهد کرد. در همین راستا برخی از بانک‌ها پیش از موعد اعلام شده، اجرای اجباری این طرح را اعلام کرده‌ و با اطلاع‌رسانی پیامکی از مشتریان خود خواسته‌اند که برای فعال‌سازی رمز دوم پویا اقدام کنند.