شیوع ویروس کرونا در کشور باعث ایجاد معضلات عدیده‌ای برای اشخاص حقیقی و حقوقی گردیده و به ویژه صاحبان کسب و کارهای کوچک را با مشکلات مالی قابل توجه مواجه ساخته است. از این رو شورای پول و اعتبار با هدف مساعدت و حمایت از صاحبان کسب و کارها، تمهیدات ویژه‌ای اتخاذ نموده است که در ادامه به آنها پرداخته می‌شود.

1- اقساط تسهیلات صاحبان مشاغل اعم از حقیقی و حقوقی و هم‌چنین اقساط تسهیلات قرض‌الحسنه تمامی اشخاص، که در اسفند 98، فروردین 99 و اردیبهشت 99 سررسید می‌شود و وام‌گیرندگان به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا قادر به بازپرداخت نیستند، می‌توانند اقساط سه ماه مذکور در فوق را پس از اتمام دوره بازپرداخت اقساط پرداخت نمایند. به شرطی که تسهیلات تا تاریخ 98/10/01 فاقد معوقات باشد.

هم‌چنین برای تسهیلاتی که بازپرداخت به صوت دفعی دارند نیز این مصوبه قابلیت اجرایی خواهد داشت در صورتی که زمان بازپرداخت در دوره موردنظر (اسفند 98، فروردین و اردیبهشت 99) باشد. این مصوبه در تمامی بانک‌ها و موسسات غیربانکی در صورت درخواست متقاضیان لازم‌الاجرا می‌باشد.

2- تأخیر در بازپرداخت تسهیلات، مشمول جریمه و کارمزد اضافی نخواهد بود. 3- در صورتی که تسهیلات افراد در بازه زمانی موردنظر در گروه طبقات غیرجاری قرار گیرد، وام‌گیرنده بابت مطالبات مشمول ممنوعیت‌های ناظر بر اشخاص دارای بدهی غیرجاری نخواهد بود.