اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در تازه‌ترین گزارش خود تعداد کل کارت‌های صادره شبکه بانکی کشور تا پایان آبان ماه ۹۸ را اعلام نمود؛ در این گزارش کارت‌های صادره شامل کارت‌ برداشت، کارت اعتباری، کارت خرید یا هدیه و کارت‌های پول الکترونیک می‌باشد که در دو قسمت استان تهران و سایر استان‌ها ارائه گردیده است.

طبق این گزارش بیش از ۳۲۱ میلیون و ۷۶۳ هزار کارت بانکی مختلف از سوی شبکه بانکی تا پایان آبان ماه سال جاری صادر شده است؛ این در حالی است که جدیدترین به‌روزرسانی گذشته گزارش بانک مرکزی مربوط به تاریخ خرداد ۱۳۹۸ حاکی از آن بوده که ۳۴۲ میلیون و ۹۸۲ هزار کارت بانکی توسط شبکه بانکی صادر شده بود که نشان از کاهش ۲۱ میلیونی در تعداد تمام کارت‌ها دارد. مواردی همچون به اتمام رسیدن تاریخ انقضای کارت‌ها و غیرفعال‌سازی می‌تواند از جمله دلایل کاهش تعداد کارت‌ها باشد.

 

کدام بانک‌ها کمترین و بیشترین تعداد صدور کارت را داشته‌اند؟

بر پایه این گزارش، بانک ملی ایران با صدور 66 میلیون کارت، در میان سایر بانک‌های کشور پیشتاز بوده و در رتبه اول قرار دارد. بعد از بانک ملی، بانک‌های ملت و سپه بیشترین تعداد صدور را داشته‌اند. طبق این گزارش، تا پایان آبان ماه تعداد کارت‌های صادر شده از نوع برداشت، بیش از ۲۱۹ میلیون و ۳۳۵ هزار و ۳۲۶ کارت بانکی بوده است که از این تعداد بانک ملی ایران با تعداد ۳۹ میلیون و ۵۴۷ هزار و ۹۶۷ کارت، بیشترین صدور کارت برداشت در میان بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری کشور را داشته است و بانک‌های ملت، سپه و صادرات در رده‌های بعدی قرار دارند.

هم‌چنین بانک خاورمیانه کمترین تعداد کارت برداشت را در شبکه بانکی صادر کرده است.

در پایتخت بیش از ۴۰ میلیون و ۳۷۳ هزار و ۳۸۶ کارت بانکی توسط شبکه بانکی صادر شده است و بیشترین سهم از کارت‌های بانکی صادره متعلق به بانک‌های ملی ایران، پارسیان و ملت است. طبق گزارش موجود، در سایر استان‌های ایران در حدود ۱۷۸ میلیون کارت بانکی صادر شده است که بانک ملی، ملت و سپه بیشترین کارت صادرشده را در اختیار دارند.