بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود به بررسی شاخص توسعه انسانی در کشورهای مختلف پرداخته است و از این حیث کشورها را رتبه‌بندی نموده است. شاخص توسعه انسانی عددی بین صفر و یک است که صفر نشان‌دهنده کمترین میزان توسعه انسانی و یک بیانگر عالی‌ترین حد توسعه انسانی است. طبق بررسی‌ها کشور سنگاپور دارای برترین رتبه می‌باشد.

در گزارش بانک جهانی، کشورهای رتبه‌بندی شده در 6 گروه مختلف براساس معیارهای متنوعی همچون ریسک آموزش، ریسک سلامتی، کارایی اقتصادی آموزش و درمان و بسیاری موارد دیگر طبقه‌بندی شده اند که در ادامه به این گروه‌ها و کشورهای زیر مجموعه اشاره می‌گردد. لازم به ذکر است یکی از کاربرهای محاسبه شاخص توسعه انسانی، برآورد میزان ثروت و سرمایه به دست آمده یک کودک پیش از رسیدن به سن 18 سالگی است.

1- کشورهای با توسعه انسانی بسیار بالا:

این طبقه دارای عالی‌ترین میزان شاخص توسعه انسانی می‌باشد و کشورهایی همچون سنگاپور، هنگ‌کنگ، ژاپن، کره‌جنوبی، کانادا، فنلاند و سوئد در زمره کشورهای منتخب قرار دارند.

2- کشورهای با توسعه انسانی بالا:

در این طبقه، سطح شاخص توسعه انسانی کشورها خوب و مناسب برآورد می‌شود. کشورهایی که در این گروه به ترتیب و براساس رتبه‌بندی انجام شده قرار دارند عبارتند از: هلند، انگلستان، نروژ، استرالیا، سوئیس، آلمان و ایالات متحده امریکا

3- کشورهای با توسعه انسانی بالاتر از حد متوسط:

در این گروه کشورهای آسیایی بیشتری قرار داده شده‌اند. کشورهایی همچون روسیه، امارات، ترکیه، تایلند و قرقیزستان دارای توسعه انسانی بالاتر از حد متوسط شناخته می‌شوند.

4- کشورهای با توسعه انسانی پایین‌تر از حد متوسط:

متاسفانه کشور ایران نیز جزء این گروه بوده و بعد از ایران به ترتیب کشورهایی نظیر ارمنستان، گرجستان، آذربایجان، عربستان و اندونزی قرار دارند.

5- کشورهای با توسعه انسانی پایین:

در این گروه مصر، هند، افریقای جنوبی، عراق و پاکستان جای داده شده اند.

6- کشورهای با توسعه انسانی بسیار پایین:

آخرین گروه رتبه‌بندی متعلق به کشورهایی است که توسعه انسانی بسیار ضعیف و غیرقابل قبولی دارند. اکثر کشورهای قاره افریقا همچون اتیوپی، ساحل عاج، سودان، چاد و آفریقای مرکزی وضعیت نامناسبی از لحاظ شاخص توسعه انسانی دارند.

   

سامانه مرآت یکی از جامع ترین مراکز ارائه دهنده خدمات رتبه بندی اعتباری در کشور، به همراه اخبار و مقالات جدید و مهم ایران و جهان در حوزه رتبه بندی اعتباری