رد و بدل کردن چک معمولا بدون ریسک نیست و فرقی ندارد شما چک داده باشید یا این که چک گرفته باشید. در هر دو مورد زمان نقد کردن چک ممکن است مشکلاتی پیش بیاید.

گاهی اوقات شخصی که چک داده نمی‌تواند در زمان مقرر، مبلغ چک را در حسابش بگذارد و همین مسئله می‌تواند باعث برگشت خوردن چک شود و به معنی بدحسابی فرد چک دهنده است.

در سال‌های اخیر ایجاد سامنه صیاد و اجباری شدن ثبت چک‌ها در سامانه صیاد و امکان استعلام چک برگشتی اقداماتی است که جلوی زیاد شدن چک‌های برگشتی یک نفر را گرفته است.

از نظر قانونی، روش‌های مختلفی برای رفع سو اثر چک برگشتی وجود دارد که به طور کامل در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم.

بعد از چه مدت چک برگشت می‌خورد؟

در صورتی که در زمان مقرر مبلغ چک در حساب شما نباشد، چک برگشت می خورد و اگر نتوانید در مدت 10 روز حسابتان را پر کنید، بانک بعد از 10 روز کاری اطلاعات فردی که چکش برگشت خورده را به بانک مرکزی ارسال می‌کند و فرد دارای سوء اثر چک برگشتی می‌شود.

رفع سوء اثر چک یعنی چه؟

اگر به هر دلیلی فرد چک دهنده نتواند تا 10 روز بعد از زمان پاس شدن چک، حسابش را حداقل به اندازه مبلغ چک پر کند، چک برگشت می‌خورد.

چک برگشتی می‌تواند تاثیر بدی در کارنامه مالی فرد بگذارد و از آنجا که به عنوان فردی خوش‌حساب برای بانک شناخته نمی‌شوید، مشکلاتی برای صادر کردن چک، گرفتن وام و غیره در آینده برایتان بوجود می‌آید.

زمانی که چک برگشت می‌خورد، اثر سوء چک بوجود می‌آید که مشکلاتی برای فرد ایجاد می‌کند به همین دلیل در قانون روش‌هایی برای رفع سوء اثر چک پیش‌بینی شده است که کمک می‌کند اثر چک برگشتی را از کارنامه مالی خود پاک کنید.

شرایط رفع سوء اثر چک

حداکثر زمان انقضا رفع سوء اثر چک در حال حاضر از 7 سال به 3 سال کاهش پیدا کرده است.

شرط لازم برای رفع سوء اثر چک، این است که از نظر حقوقی، شکایتی برای چک برگشتی ثبت نشده باشد.

بنابراین در صورتی که 3 سال از برگشت خوردن چک گذشته باشد و طرفین شکایتی از هم نداشته باشند می‌توان برای رفع سو اثر چک اقدام کرد ولی در صورتی که اقدامی انجام ندهید، اثر سوء چک تا 7 سال در کارنامه مالی فرد باقی خواهد ماند.

درخواست رفع سوء اثر چک

برای رفع سوء اثر چک برگشتی لازم است مطابق یکی از روش‌های زیر اقدام نمایید. البته تامین موجودی چک برگشتی و ارائه چک برای رفع سوء اثر اجباری می‌باشد.

روش های قانونی رفع سو اثر چک برگشتی عبارتند از :

1 – ابتدا به اندازه مبلع چک، حساب جاری را پر کند و بانک مبلغ را به حساب دریافت کننده، واریز نماید. سپس بانک برای رفع سو اثر چک برگشتی اقدام نماید.

2 – فرد صادر کننده چک، لاشه چک برگشتی را به بانک تحویل دهد و سپس بانک رسید تحویل لاشه چک برگشتی را به فرد بدهد.

3 – اگر لاشه چک برگشتی را به هر دلیل گم کرده باشید و نتوانید به بانک تحویل دهید باید فرد دریافت کننده چک، رضایت‌نامه محضری پر کند و این رضایت‌نامه را برای رفع اثر چک برگشتی به بانک تحویل دهد.

4 – اگر نتوانید لاشه چک برگشتی را به بانک تحویل دهید یا نتوانید از فرد دریافت‌کننده رضایت‌نامه محضری بگیرید برای رفع اثر چک برگشتی باید مبلغ چک را به حساب قرض‌الحسنه جاری بانک بریزید و از بانک درخواست کنید که تا زمان تعیین تکلیف چک، حداکثر 24 ماه، مبلغ را در حساب بلوکه نماید.

بانک وظیفه دارد طی 5 روز کاری، نامه ای به فرد دریافت کننده چک مبنی بر وجود مبلغ در حساب، ارسال نماید تا فرد دریافت کننده چک به بانک مراجعه کرده و مراحل دریافت پولش را طی کند.

5 – در صورتی که نتوانید با هر کدام از روش‌های زیر به هدفتان برسید می‌توانید برای گرفتن حکم قضایی رفع اثر چک برگشتی اقدام کنید.