روابط عمومی بانک مرکزی در طی خبری اعلام کرد که طبق دستوالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا به منظور ارائه تسهیلات کرونایی، کسب و کارهایی که به واسطه شیوع ویروس کرونا دچار آسیب در فعالیت اقتصادی خود شده‌اند و از تاریخ 1398/12/01 تا 1399/04/31 دارای چک برگشتی هستند مشمول قانون محدودیت صدور چک نمی‌باشند.

در تاریخ 25 مرداد 1399 ستاد ملی مدیریت کرونا به جهت تسهیل در ارائه تسهیلات به صاحبان کسب و کار اعلام کرد که ” چک‌های برگشتی متقاضیان تسهیلات وضامنان آنان که به واسطه شیوع ویروس کووید-19 آسیب‌دیده‌اند از تاریخ 1398/12/01 تا 1399/04/31با توجه به طرح تسهیلات کرونایی از موارد استثنا بوده که قانون چک برای آنها صدق نمیکند.”

با توجه به مصوبه ذکر شده، این مصوبه تنها برای تسهیلات ارائه شده بانک‌ها به صاحبان کسب و کار است که از شیوع ویروس کووید-19 آسیب‌دیده و همچنین برای تسهیلات اعطایی به مستاجران به جهت قرارداد مرابحه برای تامین کالا و خدمات هم صادق می‌باشد. که این مصوبه به طور شفاف نشان می‌دهد که تسهیلات عادی متقاضیان را پوشش نداده و فقط شامل تسهیلات کرونایی می‌شود. لازم به ذکر است که موضوع مستثنی شدن از محدودیت ناظر بر چک‌های برگشتی ضامنان و متقاضیان از موضوعات ابلاغیه جدید می‌باشد که بانک‌ها و موسسات اعتباری با قبول ضمانت متقاضیان و ضامنان چک‌های برگشتی در بازه زمانی مذکور می‌توانند اقدام کنند.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی