طبق گزارش منتشر شده از سوی هیبنا، پایگاه خبری بانک مسکن، بانک مسکن تاکنون به افراد واجد شرایط در قالب طرح سپرده حساب پس‌انداز مسکن جوانان تسهیلاتی به ارزش 1900 میلیارد تومان اعطا نموده است. این طرح در سال 1384 برای اولین بار و از سوی بانک مسکن طراحی شده و تاکنون موفق به ارائه 70 هزار فقره تسهیلات به مشمولین طرح شده است.

به گزارش هیبنا، در طی این 15 سالی که از آغاز به کار حساب پس‌انداز مسکن جوانان می‌گذرد، بیش از یک میلیون و 633 هزار حساب در صندوق بانک مسکن افتتاح شده و در این مدت بانک مسکن بیش از 2000 میلیارد تومان تسهیلات مسکن ارزان قیمت ارائه داده است.

با معرفی این تسهیلات، جمع کثیری از خانواده‌ها که به فکر آتیه فرزندان خود بودند به افتتاح حساب در این صندوق از سنین کودکی و نوجوانی برای فرزندان خود پرداختند تا در سنین جوانی قادر به دریافت امتیاز این تسهیلات باشند. در واقع بانک مسکن امکانی فراهم آورده تا افراد بتوانند پس‌اندازهای ماهانه خود هرچند اندک را نیز تجمیع نمایند تا بتوانند در آینده و به نحو احسن از آن استفاده نمایند.

شایان ذکر است سال 1396، عملکرد و موفقیت صندوق پس‌انداز مسکن جوانان بسیار چشمگیر بوده و بانک مسکن توانسته است در این سال به بیش از 11 هزار نفر تسهیلات ارائه نماید. از این رو می‌توان سال 1396 را شاخص‌ترین سال در طی مدت فعالیت این طرح دانست. پس از سال 1396، در دو سال‌ 1397 و 1398 نیز بیش از 14 هزار فقره تسهیلات مسکن ارزان قیمت به واجدین شرایط اعطا شده است.

 

جزئیات حساب پس‌‌انداز مسکن جوانان:

سقف تسهیلات پرداختی این صندوق، نسبت به تغییرات قیمت مسکن و نیز استطاعت بانک قابل تغییر بوده و دو شیوه برای سپرده‌گذاری در این بانک وجود دارد.

1- یکی از این شیوه‎‌ها، سپرده‌گذاری 15 ساله مناسب برای کودکان و نوجوانان است که در کوتاه‌مدت خواهان این تسهیلات نیستند. سقف تسهیلات پرداختی خرید خانه ارزان قیمت در شهرهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال سقف تسهیلات در تهران 250 میلیون تومان و در شهرهای بزرگ از جمله مشهد، البرز، اصفهان، تبریز، قم، اهواز، شیراز و کرمانشاه 210 میلیون و در سایر شهرها 184 میلیون تومان تعیین گردیده است. لازم به ذکر است که سقف تسهیلات با توجه به تغییرات قیمت مسکن ثابت نخواهد بود.

نحوه سپرده‌گذاری نیز بدین شکل است که ابتدا سپرده 15 ساله افتتاح می‌گردد و برای سال اول ماهانه 50 هزار تومان باید به عنوان سپرده، به حساب واریز گردد. در سال‌های بعدی رقم سپرده‌گذاری با افزایشی اندک به ترتیب به 54 هزار تومان، 58 هزار تومان، 62 هزار تومان، 66 هزار تومان، 70 هزار تومان، ۷۶ هزار تومان، ۷۸ هزار تومان، ۸۲ هزار تومان، ۸۶ هزار تومان، ۹۰ هزار تومان ، ۹۴ هزار تومان، ۹۸ هزار تومان، ۱۰۲ هزار تومان و در نهایت به ۱۰۶ هزار تومان در ماه می‌رسد.

2- شیوه دوم سپرده‌گذاری، مخصوص دارندگان جوان این سپرده می‌باشد که در بازه زمانی کوتاه‌مدت (5 ساله) خواهان دریافت این تسهیلات هستند. سقف تسهیلات در این حالت برای شهر تهران 150 میلیون و برای شهرهای بزرگ از جمله مشهد، البرز، اصفهان، تبریز، قم، اهواز، شیراز و کرمانشاه 110 میلیون و برای سایر شهر ها 84 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. درصورتی دارندگان سپرده از سقف تسهیلات بهره‌مند خواهند شد که نسبت به مدل 15 ساله، ارقام واریزی آنها چند برابر باشد. در حال حاضر در پایان سال پنجم ضرایبی که در حداقل واریزی ماهانه باید لحاظ شود تا به دارندگان حساب سقف تسهیلات تعلق گیرد برای استان‌های مختلف از جمله تهران 8.97 برابر، در شهرهای بزرگ 6.58 برابر و در سایر شهرها 5.02 برابر است.

در انتها باید به این موضوع پرداخت که تسهیلات پس‌انداز مسکن جوانان در حال حاضر جزو ارزان‌ترین تسهیلات خرید مسکن می‌باشد به طوری که نرخ سود این تسهیلات 9 درصد بوده و حداکثر مدت زمان بازپرداخت 20 سال است.

   

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی