روابط عمومی بانک مرکزی در گزارشی اعلام کرد که این بانک در راستای اجرای مصوبه 11 «ستاد ملی مقابله با کرونا» و مصوبه ستاد اقتصادی دولت، در جهت اعطای تسهیلات بانکی به مستاجران (کمک ودیعه مسکن) با وزارت راه و شهرسازی و بانک‌های تسهیلات‌دهنده اقدام به همکاری نموده است. تاکنون تعداد 2358 پرونده‌ در بانک‌ها به منظور اعطای تسهیلات بانکی تشکیل شده که حدود 28.5 میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شده است.

بانک مرکزی در راستای انجام امور محول شده که شامل برگزاری جلسات متعدد به‌ منظور تهیه دستورالعمل بانکی مرتبط و ابلاغ آن به بانک‌های عامل، تهیه و توزیع بانکی ـ استانی و ارسال آن به وزارت راه و شهرسازی برای انجام سایر امور مربوطه و ابلاغ توزیع بانکی تسهیلات مورد اشاره به بانک‌های عامل می‌باشد اقداماتی به کار گرفته است.

اعطای تسهیلات در قالب ودیعه مسکن به علت برخی مشکلات تاکنون تأخیر داشته است که بانک مرکزی این مشکلات را مرتبط با سامانه «طرح اقدام ملی» و شیوه اتصال کاربران بانک‌ها به آن سامانه و شناساندن متقاضیان به شعبات بانک می‌داند. اخیراً و با توجه به پیگیری‌های بانک مرکزی، «وزارت راه و شهرسازی» جلسه‌ای با هدف رفع مشکلات بانک و متقاضیان این تسهیلات برگزار کرده است که پس از آن و با توجه به دستورالعمل‌های جدید، وضعیت پرداخت تسهیلات تا حدودی بهبود یافته است. پس از جلسه وزارت راه و شهرسازی، در سامانه طرح اقدام ملی تمامی شعبات بانک‌ها ثبت شده است که همین امر یکی از عوامل تسریع در اعطای تسهیلات ودیعه مسکن بوده است.

لازم به ذکر است متقاضیان متناسب با مبلغ تسهیلات ودیعه مسکن، وثائقی را به تشخیص بانک عامل باید پرداخت کنند که این وثایق شامل موارد ذیل می‌باشد:

1- گواهی کسر از حقوق

2- گواهی کسر از مستمری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی.

3- سهام عدالت

4- اخذ چک یا سفته متقاضی در تسهیلات 150 میلیون ریالی به تشخیص بانک عامل

5- اخذ چک یا سفته متقاضی در تسهیلات بالای 150 میلیون ریال به همراه یک ضامن به تشخیص بانک عامل

 

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی