مدیر عامل بانک مسکن، ابوالقاسم رحیمی انارکی، از پیشنهاد بانک مسکن به بانک مرکزی جهت افزایش سقف وام مسکن از محل اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات، خبر داد و تصریح کرد: این بانک، پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق را به بانک مرکزی داده است که با نظر مساعد آن مقام مرجع همراه است.

لازم به ذکر است که چندی پیش محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، افزایش وام خرید مسکن به 250 میلیون تومان را منتفی دانسته بود. از طرف دیگر، کانون سراسری انبوه‌سازان طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور، افزایش وام مسکن به 300 میلیون تومان را پیشنهاد داده بود.

ابوالقاسم رحیمی انارکی، همچنین افزود: بانک مرکزی با طرح بانک مسکن برای افزایش دو برابری سقف تسهیلات جعاله نیز موافقت کرده و در جلسه هیئت مدیره، به جهت افزایش توان مالی سازندگان و رونق بخش مسکن، پرداخت تسهیلات ساخت مسکن تا ۸۰% هزینه باقی‌مانده اجرای پروژه، از محل اوراق حق تقدم، مصوب شد.

وی با ذکر این نکته که بانک مسکن به عنوان بانک اصلی اجرای طرح اقدام ملی دولت انتخاب شده است، گفت: در حال حاضر با توجه به وضعیت فعلی منابع، بانک مسکن پرداخت تسهیلات ۱۴۰ هزار واحد مسکونی را تقبل کرده که در صورتی که وضعیت جذب منابع بهبود یابد، افزایش این رقم برای بانک امکان‌پذیر خواهد بود.

مدیرعامل بانک مسکن، با اشاره به تمهیدات لازم و سیاست‌های این بانک برای رونق بخشیدن به بازار مسکن، اضافه کرد: بانک مسکن، با افزایش قدمت ساختمان‌های مشمول دریافت تسهیلات از ۲۵ سال به ۳۰ سال ساخت، با هدف ایجاد تحرک در بازار خرید و فروش مسکن، موافقت کرده و خوشبختانه آثار مطلوب این سیاست در آمار ماه قبل مشهود است و باعث افزایش چند درصدی پرداخت تسهیلات خرید مسکن شده است.