طبق اطلاعات آماری منتشر شده توسط اداره کل آمار بانک مسکن، در نه ماهه اول امسال، هفت استان پرجمعیت کشور، پیشرو در دریافت تسهیلات بانکی خرید مسکن بوده‌اند.

براساس اطلاعات منتشر شده در نه ماهه اول امسال، به طور کلی در تمام استان‌ها، 99 هزار و ۷۰۷ مورد تسهیلات خرید مسکن، معادل رقمی در حدود ۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان، اعم از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم، تسهیلات اوراق، مسکن جوانان و … به مشتریان واجد شرایط اعطا شده است.

در بین تمام استان‌های کشور، به ترتیب هفت استان، تهران، خوزستان، اصفهان، مازندران، البرز، آذربایجان شرقی و گیلان، پیشتاز در بیشترین میزان تقاضا و پرداخت تسهیلات خرید مسکن در ۹ ماهه امسال هستند.

کارشناسان، جمعیت این استان‌ها و قرار گرفتن عمده مراکز این استان‌ها در فهرست کلانشهرهای کشور را، از عمده دلایل زیاد بودن میزان پرداخت وام مسکن در این استان‌ها می‌دانند. بدیهی است که در این استان‌ها به دلیل افزایش میزان جمعیت، رشد تقاضا را برای دریافت وام خرید مسکن شاهد خواهیم بود و همچنین باید به این نکته توجه کرد که قیمت مسکن در این استان‌ها اغلب اختلاف زیادی با توان خرید مردم دارد لذا درخواست‌ها برای بهره‌مندی از وام جهت پرداخت قسمتی از هزینه‌های تهیه مسکن در این استان ها نیز زیاد می‌شود. البته لازم به ذکر است که این تسهیلات به علت مناسب بودن شرایط، در شهرهای کوچک نیز مورد استقبال متقاضیان قرار دارد.

 

استان تهران در صدر پرداخت تسهیلات خرید مسکن

بر طبق آمارهای در دسترس، در استان تهران مجموعا ۲۷ هزار و ۶۷۹ فقره از انواع وام خرید مسکن به متقاضیان داده است. حجم و ارزش ریالی این تسهیلات نیز معادل یک‌هزار و ۶۵۳ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

پس از تهران، استان خوزستان در رتبه دوم قرار گرفته است و مجموعا در 9 ماهه سال 98 به میزان ۸۹۲۰ فقره انواع تسهیلات خرید خانه به متقاضیان واجد شرایط به ارزش ریالی ۴۰۵ میلیارد تومان پرداخت شده است.

همچنین استان اصفهان نیز به میزان ۶۱۶۶ فقره و به ارزش ریالی۳۲۰ میلیارد تومان، در رتبه سوم پرتقاضاترین استان برای دریافت وام خرید مسکن جای گرفته است.