رئیس اداره کل نظارت و ارزیابی اعتباری بانک مسکن، حسین حیدری، با بیان این موضوع که رشد تسهیلات ساخت مسکن در دوره رکودی بازار، از پویایی و اثرگذاری تسهیلات بر روند ساخت‌وساز مسکن خبر می‌دهد، تصریح کرد: با بررسی کارنامه عملکرد بانک مسکن در حوزه پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی، متوجه نکات مهمی از روند پرداخت در دو بازه زمانی می‌شویم. دوره اول مربوط به آبان ماه سال 98 است. آمارهای دریافتی از حجم تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده از سوی شعب بانک مسکن در سراسر کشور، در نیمه پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، از ۲۰۵% رشد، معادل ۵ هزار و ۴۳۲ فقره تسهیلات، حکایت دارد.

حسین حیدری ادامه داد: آمار مربوط به تسهیلات پرداختی به حوزه مشارکت مدنی مسکن، طی هشت ماه نخست سال 98 نیز روند روبه بهبودی را به همراه داشته است. بر این اساس در هشت ماه نخست سال جاری، ۲۶ هزار و ۷۷۵ فقره تسهیلات مشارکت مدنی به متقاضیان ساخت‌وساز در سراسر کشور پرداخت شده است. با بررسی تسهیلات پرداختی از ابتدای سال 98 تا پایان آبان ‌ماه نسبت به دوره زمانی مشابه، متوجه می‌شویم حجم تسهیلات پرداخت شده در این حوزه معادل 47.6% رشد داشته است.

 

مهم‌ترین محورهای پرداختی در حوزه تسهیلات مشارکت مدنی

رئیس اداره نظارت و ارزیابی اعتباری بانک مسکن، تسهیلات انفرادی، تعاونی‌های مسکن، مجتمع‌های مسکونی و تسهیلات مربوط به متمم مسکن مهر را از جمله مهم‌ترین محورهای پرداختی در حوزه تسهیلات مشارکت مدنی برشمرد و تصریح کرد: تسهیلات انفرادی (با سپرده و بدون سپرده) به میزان یک هزار و ۳۳۳ میلیارد و ۵۵۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، بیشترین رقم تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده طی این دوره را کسب نموده‌اند.

حیدری با تاکید بر این موضوع که بهبود تسهیلات اعطایی حوزه ساخت مسکن در دوره رکود، نشان از پویایی و اثرگذاری این نوع تسهیلات بر روند بازار می‌دهد، تصریح کرد: طی دوره مورد بررسی، شعب بانک مسکن برای ساخت مجتمع‌های مسکونی معادل ۷۸۶ میلیارد و ۲۰۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و برای پرداخت تسهیلات متمم مسکن مهر معادل ۳۵۹ میلیارد و ۶۹۸ میلیون تومان تسهیلات داده‌اند.