وزارت صمت اخیراً به‌روزترین آمار خود را منتشر کرده است که این آمار نشان می‌دهد در دوماهه اول سال جاری حدود 14% در بخش تسهیلات تولید و اشتغال و نیز حدود 49% در بخش تسهیلات رونق تولید از کل متقاضیان موفق به اخذ تسهیلات شده‌اند.

با توجه به آمار اعلام شده، در دوماهه سال جاری جهت تأمین سرمایه به استان‌های مختلف حدود 465 فقره تسهیلات برای تجهیز بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و تکمیل بنگاه‌های تولیدی با پیشرفت بیش از 60%، در زمینه اقتصاد مقاومتی پرداخت گردیده است. همچنین برای بخش تولید و اشتغال نیز بیش از 277 میلیارد تومان تسهیلات اختصاص یافته است.

تسهیلات رونق تولید در این مدت دوماهه 954 مورد ثبت‌نامی داشته است که از این تعداد 567 مورد آن جهت اخذ به بانک عامل معرفی شدند و در نهایت بیش از 1764 میلیارد تومان معادل 465 فقره تسهیلات پرداخت شده است که نرخ برخورداری 49% را بیان می‌کند.

همچنین تسهیلات برنامه تولید و اشتغال در زمان موردنظر، به طور دقیق و مشخص 483 مورد ثبت‌نامی داشته است که 168 مورد آن جهت دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده و در نهایت 277 میلیارد تومان تسهیلات به 69 مورد پرداخت شد که حدود 14% از کل متقاضیان می‌باشد.

استان‌هایی با بیشترین تسهیلات:

در گام بعدی و در راستای بررسی شرایط استان‌ها، مشاهده می‌شود استان سمنان با مبلغ نزدیک به ۷۱۵ میلیارد تومان، گیلان با ۳۰۳ میلیارد و ۵۸۰ میلیون تومان و اصفهان با ۱۰۷میلیارد و ۴۶۰ میلیون به ترتیب بیش‌ترین تسهیلات رونق تولید را دریافت کرده‌اند. همچنین طبق گزارشات، بیشترین تسهیلات پرداختی در زمینه تولید و اشتغال نیز به ترتیب مربوط به استان‌های اصفهان با ۳۸ میلیارد و ۲۹۰ میلیون، استان همدان با ۳۴ میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان و استان تهران با ۳۳ میلیارد تومان بوده است.

استان‌هایی با کمترین تسهیلات:

قابل توجه است که استان‌های سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و کرمانشاه هیچ‌گونه ثبت‌نامی جهت دریافت تسهیلات رونق تولید در دو ماهه اول سال جاری نداشته‌اند و همچنین استان‌های خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویراحمد نیز با وجود معرفی و ثبت‌نام در بانک، تسهیلاتی دریافت نکرده‌اند. کمترین تسهیلات پرداختی رونق تولید معادل 70 میلیون تومان بوده است که به استان ایلام اختصاص داده شده است.

با توجه به آمار بدست آمده از تسهیلات پرداختی در بخش تولید و اشتغال، استان‌های البرز، خراسان رضوی، قم، کردستان، کرمان، جنوب کرمان، کرمانشاه، گیلان، مرکزی، هرمزگان و مناطق آزاد علی‌رغم ثبت‌نام متقاضیان و معرفی واجدین شرایط به بانک، ولیکن هیچ‌گونه پرداختی در این استان‌ها صورت نگرفت. لازم به ذکر است کمترین میزان تسهیلات پرداختی تولید و اشتغال به استان خراسان جنوبی با دریافت 160 میلیون تومان اختصاص داده شده است.

شایان ذکر است که تبصره 18 قانون بودجه، تسهیلاتی با بهره 14 درصد پرداخت می‌کند که با ثبت‌نام در سامانه بهین‌یاب متقاضیان می‌توانند از این ظرفیت در زمینه‌هایی از جمله تأمین مالی در گردش، بازسازی، نوسازی و تکمیل بنگاه‌های تولیدی با پیشرفت بیش از 60% بهره گیرند.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی