مدیر کل روابط بین‌الملل بانک مرکزی، آقای حمید قنبری در طی نشستی از تحریم آمریکا در خصوص بانک‌های ایران سخن گفت: پیش از این هم وزارت خزانه آمریکا 18 بانک ایرانی را تحریم کرده بود. تمامی تحریم‌هایی که امریکا لغو یا تعلیق کرده بود با خروج این کشور از برجام، فعال شده و از همان زمان تحریم‌ها بر بانک‌ها اعمال شد. به همین علت تحریم اخیر آمریکا موضوع جدیدی برای این بانک‌ها نیست. قنبری افزود: آمریکا از ماه قبل این تحریم‌ها را اطلاع داد و انتشار این خبر از سوی امریکا با علم به این موضوع بود که تاثیر خاصی بر اقتصاد کشور ندارد در غیر این صورت خبر کاملا ناگهانی و ضربتی اعلام و اعمال می‌شد.

حمید قنبری اظهار داشت: وزارت خزانه آمریکا تنها به دلایل سیاسی، تبلیغاتی و رسانه‌ای 18 بانک را مجددا تحریم کرده است. زمانی که یک بانک برای اولین بار تحریم شود مطمئنا روابط کارگزاری آن تحت تاثیر قرار گرفته به این صورت که بانک خارجی با وجود تحریم، تصمیم به ادامه همکاری یا قطع آن می‌گیرد. به این معنی که اگر بانکی که با بانک تحریم‌شده ایرانی همکاری دارد در کشور آمریکا دارای شعبه باشد و روابط کارگزاری داشته باشد تصمیم به بازنگری روابط می‌گیرد اما در صورت عدم روابط، همکاری با بانک ایرانی را حفظ می‌کند.

قنبری در ادامه گفت: بنابراین بانک‌های طرف قرارداد بانک‌های ایران از دوسال قبل تصمیمات خود را جهت ادامه همکاری و قطع آن گرفته‌اند و آن تعداد بانکی که با وجود تحریم بانک‌های ایران ارتباط و همکاری خود را ادامه دادند، تحریم اخیر خللی در همکاری ایجاد نمی‌کند. در انتها مدیر کل روابط بین‌الملل بانک مرکزی از تامین ارز برای کالاهای اساسی و مواد اولیه تولیدی اطلاع داد و تاکید کرد: همچنین در شش ماه اول سال جاری، حدود پنج میلیارد و 300 میلیون دلار ارز برای کلاهای اساسی توانستیم تامین کنیم.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی