عباس آرگون اظهار کرد: متأسفانه با وجود آنکه صرافی‌های فعال در سامانه نیما از سوی بانک مرکزی اعتبارسنجی شده‌اند اما چند ماه پس از آغاز به کار این سامانه به نظر می‌رسد بار دیگر ضرورت اعتبارسنجی وجود دارد، زیرا گزارش‌هایی از تعدادی از فعالان اقتصادی رسیده که از کلاهبرداری در این سامانه حکایت می‌کند.

به گفته این عضو اتاق بازرگانی تهران، در هفته‌های گذشته تعدادی از واردکنندگان به منظور دریافت ارز مورد نیازشان، به واریز مبلغ ریالی به حساب یکی از صرافی‌های سامانه نیما اقدام کردند، اما با گذشت چند روز نه تنها ارزی دریافت نشد بلکه صرافی مذکور مغازه خود را تعطیل کرده و متواری شده است.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: با گزارش‌های رسیده به نظر می‌رسد این صرافی حدود ۳۰۰ میلیارد تومان منابع مالی از واردکنندگان دریافت نموده و به جای عمل به تعهد خود، صرافی‌اش را تعطیل کرده است.

آرگون با بیان این‌که در شرایط فعلی حفظ اعتماد و ثبات برای فعالان اقتصادی بیش‌ترین اهمیت را دارد، تصریح کرد: وقتی فعالان اقتصادی با وجود تمام انتقادهایی که به سامانه نیما داشتند، در آن حاضر می‌شوند، لااقل باید فضای اجرایی این سامانه به گونه‌ای اعتمادسازی شود که مشکلاتی مانند کلاهبرداری‌های این‌چنینی به وجود نیاید.

آرگون خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد با توجه به شرایط به وجود آمده، بانک مرکزی می‌باست دوباره نسبت به اعتبارسنجی از صرافی‌های فعال در سامانه نیما اقدام کند و در صورت تأیید مجدد اعتبار، امکان تبادل ارز به وجود آید.

از ماه‌های ابتدایی سال گذشته و با توجه به افزایش قابل توجه نرخ ارز، دولت تصمیم گرفت با ارز چند نرخی بازار را مدیریت کند که ارز نیمایی بخشی از آن به‌شمار می‌رود. بر اساس آخرین دستورالعمل ارزی بانک مرکزی، صادرکنندگان ایرانی باید ۵۰ درصد از کل ارز حاصل از صادراتشان را وارد این سامانه کنند.