موسسه اعتبارسنجی «فیچ» به عنوان یکی از مؤسسات معتبر اعتبارسنجی جهان، در جدیدترین ارزیابی خود، رتبه اعتباری سرمایه‌گذاری روسیه را از «BBB-» به «BBB» افزایش داد. این رتبه که از سال ۲۰۱۴ تاکنون بی‌سابقه است؛ حکایت از روند رو به بهبود کاهش تنش‌ها با غرب و مسیر مطلوب اقتصاد روسیه دارد.

از دلایلی که در ارزیابی این موسسه برای بهبود رتبه اعتباری سرمایه‌گذاری روسیه ‌عنوان شده است می‌توان به تقویت ترکیب سیاستی، سطح پایین بدهی‌ها، و سلامت مالی قدرتمند این کشور اشاره کرد. موسسه اعتبارسنجی «فیچ» همزمان اعلام کرده است روس‌ها در موقعیت بهتر برای مقابله با تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند؛ عاملی که نقش کمکی در بهبود نمره اعتباری این کشور داشته است.

براساس بیانیه موسسه اعتبارسنجی «فیچ» روسیه توانسته است چارچوب سیاستی معتبر و سازگاری را تقویت کند، امری که می‌تواند ثبات اقتصاد کلان را بهبود، اثرات نوسانات قیمت‌ها را بر اقتصاد کاهش، و انعطاف‌پذیری را در برابر شوک‌های خارجی ارتقا دهد. به اعتقاد این مؤسسه، روس‌ها ترکیب سیاستی خود را از طریق نرخ‌های ارز شناورتر، تعهدات بالاتر برای نرخ‌های تورم هدف‌گذاری شده و سیاست‌های مالی محتاطانه‌تر تقویت کرده‌اند. همچنین ترازنامه‌های مالی و خارجی قدرتمند به دولت این کشور کمک خواهد کرد تا بتواند با ریسک‌های تحریم مقابله کند.

در این رابطه تهدیدات ادامه‌دار پیرامون تشدید تحریم‌ها، چالش‌هایی را متوجه انعطاف تامین‌مالی خارجی، سرمایه‌گذاری و چشم‌انداز اقتصادی این کشور می‌سازد. البته ترس ناشی از تحریم‌ها درحال فروکش کردن است. هفته گذشته ایالات متحده آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه روس‌ها وضع کرد؛ تحریم‌هایی که در رابطه با مسموم شدن سفیر سابق این کشور در انگلیس است. با این حال سرمایه‌گذاران با نادیده گرفتن این تحریم‌ها معتقدند اقدام دولت آمریکا تنها حرکتی نمادین است. طبق این تحریم‌ها، سرمایه‌گذاران آمریکایی از مشارکت در اوراق بدهی تازه منتشر شده دولت روسیه در بازار ثانویه منع شده‌اند.