طی گزارشی که در خصوص تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی منتشر شد در شش ماه نخست سال جاری تنها 5.5 درصد تسهیلات به بخش مسکن تعلق گرفت که این خلاف دستور مستقیم رئیس جمهور بوده است. براساس این دستور که در آذر ماه سال 98 صادر شد تمامی بانک‌ها ملزم هستند 20 درصد از منابع داخلی خود را به بخش مسکن اختصاص دهند که متاسفانه این گزارش نشان می‌دهد عملکرد بانک‌ها در این راستا نبوده و مغایرت وجود دارد.

اما تنها تسهیلات ناکافی بخش مسکن مشکل‌ساز نیست، بلکه گزارش‌ها حاکی از ناکارآمدی این نوع تسهیلات نیز می‌باشد. زیرا 30 درصد از آن به بخش خرید، که در تولید مسکن تاثیری نداشته تخصیص داده شده است و تنها 1.5 درصد به حوزه ساخت مسکن جهت توسعه عمرانی کشور پرداخت گردیده است.

در حال حاضر متراژ 75 مترمربع، میانگینی است که برای متراژ واحدهای مسکونی در نظر گرفته شده و متوسط هزینه برای ساخت هر مترمربع نیز حدود 4 میلیون تومان برآورد می‌شود. گزارش‌ها نشان می‌دهد سالانه در کشور تقاضا برای 1.5 میلیون واحد مسکونی به صورت بالقوه وجود دارد؛ در صورتی که در 6 ماه نخست سال جاری میزان تسهیلات پرداختی تنها هزینه 91 هزار واحد مسکونی را تأمین نموده است و اختلاف بسیار زیادی با تقاضای موجود دارد.

بنابراین از آنجایی که زمین، سرمایه و نیروی کار از عوامل تولید برای مسکن می‌باشند و تنها تامین سرمایه از اساسی‌ترین علل کمبود ساخت مسکن است بانک‌ها باید منابع بیشتری را در قالب تسهیلات طبق گفته رئیس جمهور به بخش مسکن اختصاص دهند.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی