بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با هدف جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، طی بخشنامه‌ای اقداماتی را برای کمتر کردن حضور مردم در بانک‌ها و دستگاه‌های خودپرداز به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرده است.

بر این اساس سقف برداشت نقدی درون بانکی از 2 میلیون ریال به 5 میلیون ریال افزایش یافته است. این اقدام باعث کاهش مراجعه مردم به خودپردازها خواهد شد. سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت (شتابی و درون‌بانکی) از طریق درگاه‌های اینترنتی و خودپردازها نیز از مبلغ ۳۰ میلیون ریال در هر شبانه‌ روز از مبدأ هر کارت به ۵۰ میلیون ریال افزایش یافت. لازم به ذکر است که میزان کارمزد انتقال وجه بیش از ۳۰ میلیون ریال برابر با همان کارمزد انتقال‌وجه ۳۰ میلیون ریالی است.

همچنین ویروس کرونا منجر به افزایش سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت از طریق پرداخت‌سازها از ۱۰ میلیون ریال به ۳۰ میلیون ریال شده است. البته این اقدام، با توجه به خطرات ناشی از سوءاستفاده‌های احتمالی، باید همراه با حصول اطمینان از انطباق شماره ملی دارنده کارت و شماره ملی دارنده سیم‌کارت انجام‌دهنده تراکنش انجام پذیرد، در غیر این صورت افزایش سقف انتقال وجه مجاز نیست.

شیوع ویروس کرونا باعث شده است که بانک مرکزی، تمدید تاریخ انقضای کارت‌های بانکی بدون نیاز به مراجعه حضوری مشتری به مدت سه ماه از تاریخ انقضا را بلامانع کند و لازم است که اقدامات مناسب برای احراز هویت غیرحضوری و اطلاع‌رسانی به مشتریان انجام پذیرد. همچنین طبق اعلام بانک مرکزی تعداد تلاش‌های متوالی ناموفق رمز دوم در هر شبانه‌روز به پنج بار افزایش یافته است.