روبط عمومی بانک مرکزی در طی خبری از ابلاغ بخشنامه‌ای درباره مصوبات تعیین شده توسط ستاد ملی کرونا در خصوص بازپرداخت تسهیلات اعطایی به مشاغل و کسب‌وکارهای آسیب‌دیده در بحران کرونا، در تاریخ‌های یکم و بیست و دوم آذرماه در ذیل اطلاع داد.

1- مشاغل و کسب‌وکارهایی که در بحران کرونا به علت تعطیلی آسیب ‌دیده‌اند درصورتی که تا تاریخ 1398/12/01 معوقاتی نداشته باشند و در طبقه جاری قرار گیرند، اقساط آذر و دی ماه سال جاری به پایان دوره منتقل خواهد شد. همچنین تسهیلاتی که بازپرداختی دفعی در ماه‌های آذر و دی دارند پرداخت آنها به یک ماه بعد منتقل می‌شود. موارد ذکرشده در این بند، مستثنی از هرگونه کارمزد و یا جریمه‌ای هستند.

2- در بازه زمانی آذرماه و دی ماه سال جاری، مشاغل و کسب‌وکارهایی که دارای بدهی غیرجاری می‌باشند شامل محدودیت و ممنوعیت‌های بانکی نمی‌شوند.

3- چنان‌چه کسب‌وکار و مشاغلی که سررسید چک‌های صادره آنها در تاریخ آذر و دی ماه سال جاری باشد و منجر به صدور گواهی‌نامه عدم پرداخت و برگشت چک می‌شود، در صورتی که چک خود را به بانک مورنظر ارائه دهند تا یک ماه از تاریخ برگشت چک، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های چک مشمول این مورد نمی‌شود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور طبق نامه شماره 107432 مورخ 1399/09/24 خاطرنشان کرد که مشاغل و کسب‌وکارهای آسیب دیده در بحران کرونا ازجمله شرکت‌های حمل و نقل مسافر برون شهری، مراکز آموزشی، مراکز فرهنگی، هنری و رسانه‌ای (غیر دیجیتال)، آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی، باشگاه‌ها و مرکز ورزشی آبی و استخرها، مراکز فروش انواع پوشاک و ….. مورد حمایت‌های بانکی قرار می‌گیرند.

همچنین در بخشنامه بانک مرکزی یادآوری شد مشاغل و کسب‌وکارهایی که قبل از ابلاغ این بخشنامه اقساط آذرماه را پرداخت کرده‌اند به عنوان قسط بهمن ماه در نظر گرفته می‌شود و برای موارد ذکر شده هیچگونه جریمه نباید منظور شود. در پایان بخشنامه، ابلاغ این موارد به تمامی واحدهای ذی‌ربط بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی و نظارت بر آن الزامی می‌بادشد.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی