بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای سقف خدمات کارت‌های بانکی را افزایش داد. به نقل از روابط عمومی بانک، با توجه به گسترش و روند صعودی ابتلای ویروس کووید-19 و با هدف کاهش مراجعه حضوری متقاضیان به شعبات بانک این تصمیم اتخاذ شده است. هم‌چنین در شرایط موجود، بانک مرکزی به ارائه هرچه بیشتر خدمات به صورت غیرحضوری تاکید کرد.

 

اقدامات اتخاذ شده با هدف مراجعه کمتر به شعب بانک:

با توجه به این موضوع که روند کووید-19 صعودی بوده و موج دوم این بیماری در کشور شروع شده است، بهتر است خدمات بانکی هرچه بیشتر به سمت غیرحضوری شدن سوق داده شود. این امر باعث تسهیل و کاهش مراجعات حضوری مردم به دستگاه‌های خودپرداز و شعبات بانک و در پی آن کاهش احتمال آلودگی به ویروس می‌شود.

یکی از مواردی که مردم در اکثر مواقع با آن مواجه هستند و دائم باید به بانک مراجعه کنند، مسئله سقف انتقال بین کارت‌های بانکی است. در همین راستا و با تصمیم بانک مرکزی، سقف انتقال کارت به کارت از 30 میلیون ریال به 60 میلبون ریال از طریق خودپردازها و درگاه‌های اینترنتی افزایش یافت. همچنین در صورتی که اطمینان حاصل شود کدملی دارنده کارت بانکی و کدملی دارنده سیم کارت که تراکنش را انجام می‌دهد با یکدیگر انطباق دارند سقف انتقال کارت به کارت از 10 میلیون ریال به 30 میلیون ریال از طریق پرداخت‌سازها قابل افزایش می‌باشد اما در صورت عدم این انطباق، این افزایش سقف امکان‌پذیر نیست.

در ادامه، از دیگر خدمات غیرحضوری بانک می‌توان تمدید تاریخ انقضای کارت بانکی بدون حضور فرد در شعبه را نام برد که به مدت یک سال و تا اطلاع ثانوی انجام می‌شود. تا اطلاع ثانوی اجرای این بخشنامه ضروری بوده و بازگشت به وضعیت قبل از شراط کرونایی با ابلاغ بانک مرکزی میسر می‌باشد.

 

چندی پیش‌ و در فاز اول شیوع بیماری کرونا، بانک مرکزی سقف کارت به کارت در شبکه شتابی را از 30 میلیون ریال به 100 میلیون ریال افزایش داده بود. ولیکن متاسفانه طی تصمیمی غیرمنطقی از سوی بانک مرکزی، محدودیت سقف انتقال وجه بین کارت‌های بانکی به حالت معمول بازگشت. محدودیت سقف انتقال در شرایط حاضر که کشور از یک سو درگیر بیماری هولناکی چون ویروس کرونا می‌باشد و از سوی دیگر با افزایش روز به روز سطح عمومی قیمت‌ها و تورم غیرقابل کنترل روبرو است و ارزش پول ملی همواره در حال نزول است، کارایی سیستم بانکداری الکترونیک را کاهش داده بود.

برای دریافت جدیدترین نمره اعتباری خود میتوانید به سامانه اعتبارسنجی مرآت مراجعه نمائید.