مدیرعامل بانک توسعه تعاون در نشست خبری به مناسبت یازدهمین سالگرد تاسیس بانک اظهار داشت: بانک توسعه تعاون در آستانه دوازدهمین سال خدمت خود با دارا بودن 440 شعبه بانکی و نیروی انسانی فعال به تعداد پنج هزار نفر، به ارائه خدمات بانکی و مالی به آحاد جامعه می‌پردازد.

حجت اله مهدیان به این موضوع اشاره کرد که بانک توسعه تعاون یکی از چهار موسسه فعالی است که در زمینه اشتغالزایی به بخش‌های روستایی و عشایر تسهیلاتی را ارائه می‌دهد که از بهمن سال 96 این طرح به مرحله اجرا رسیده است. در چهار مرحله نخست طرح، تسهیلاتی بالغ بر 25 هزار میلیارد ریال به تعاون‌گران و کارآفرینان مناطق عشایری و روستایی پرداخت گردید که در نهایت این تسهیلات توسعه‌ای، باعث ایجاد اشتغالزایی برای 36 هزار واحد شغلی شده است.

در ادامه مهدیان از 15 هزار میلیارد تسهیلات پرداختی در مرحله پنجم این طرح خبر داد که حجم تسهیلات پرداختی در پایان این مرحله به 40 هزار میلیارد ریال خواهد رسید.

 

حمایت از مشاغل آسیب دیده در برابر ویروس کووید-19:

همچنین مهدیان از چهار مرحله اقدامات بانک در جهت حمایت مشاغلی که به دلیل شیوع ویروس کووید-19 آسیب دیده‌اند اطلاع رسانی کرد که بانک توسعه تعاون با مشارکت در تفاهم‌نامه‌ای با حضور صندوق کارآفرینی امید، وزارت کار و رفاه اجتماعی و صندوق سرمایه‌گذاری بخش تعاون به پرداخت تسهیلات حمایتی در اولین گام خود می‌پردازد.

شایان ذکر است در این طرح بانک توسعه تعاون، تسهیلاتی بالغ بر 11 میلیارد تومان به شرکت‌های تعاونی آسیب‌دیده از ویروس کووید-19 پرداخت کرده است که در مجموع 263 واحد شرکت تعاونی به بانک معرفی شده بودند این درحالی است که تسهیلات پرداختی در این بخش 100 میلیارد تومان با بازپرداخت یکساله و نرخ 4 درصد پیش‌بینی شده‌ است. این اقدام با عنوان «جنبش بخش تعاون علیه کرونا» را می‌توان نخستین اقدام مشترک این بانک نام برد.

وی ادامه داد که علاوه بر طرح ذکر شده، این بانک مبلغ 1 هزار میلیارد تومان با بازپرداخت 24 ماهه و نرخ بهره 14 تا 18 درصد برای کسب و کارهای آسیب‌دیده از ویروس کووید-19 را پیش‌بینی کرده است که تاکنون به متقاضیان واجدشرایط مبلغ 50 میلیارد تومان پرداخت شده است.

همچنین وی با توجه به دستورالعمل بانک مرکزی در خصوص شرایط پرداخت تسهیلات با بروز ویروس کووید-19 به این موضوع اشاره کرد که اقساط متقاضیان تسهیلات بانک توسعه تعاون، در سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت حدود 48 هزار فقره و به مبلغ 55 میلیارد تومان می‌باشد که این اقساط در این ماه‌ها دریافت نشده و در پایان سررسید بازپرداخت به اقساط افزوده می‌شود.

طبق سخنان آقای مهدیان و براساس آئین‌نامه دولت، به خانوارهایی که واجدشرایط دریافت یارانه هستند تسهیلات 1 میلیون تومانی پرداخت می‌شود که مجموع تسهیلات پرداختی بانک توسعه تعاون مبلغ 35 میلیارد تومان بوده است.

مهدیان با اشاره به پرداخت تسهیلات ازدواج جوانان گفت: که در سال قبل سهمیه‌ سه هزار میلیاردی برای این امر پرداخت گردید و در سال جاری علیرغم شیوع ویروس کرونا سهمیه شش میلیاردی در نظر گرفته شده است که مبلغ 960 میلیارد ریال از ابتدای سال تاکنون پرداخت گردیده است.

 

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی