علی صالح آبادی، روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران در طی خبری که به سبب هفته بانکداری اسلامی منتشر شد چالش‌های بانکداری اسلامی در کشور ایران را تشریح کرد.

صالح آبادی در این برنامه اظهار داشت: دلیلی که بانکداری اسلامی در ایران عملیاتی نمی‌شود را باید تورم چندین ساله دانست که دامن‌گیر اقتصاد کشور شده و باعث بالا بودن نرخ‌های سود بانکی، به تناسب بانک‌های دیگر کشورها می‌شود. این معضل به جهت ساختار اقتصادی و تورم حاضر بر جامعه می‌باشد و ارتباطی به سیستم بانکی ندارد.

وی ادامه داد: فرد با سپرده‌گذاری منابع مالی خود به بانک این وکالت را می‌دهد تا با در نظر گرفتن عقود متفاوت، تسهیلات بانکی به مشتریان اعطا نماید و از بانک، سودآوری حداقل معادل تورم و حتی بالاتر از بازدهی آن را توقع خواهد داشت و در صورتی که این امر محقق نشود سپرده‌گذار به بازارهایی از جمله مسکن‌، طلا و ارز روی می‌آورد و دیگر سرمایه‌گذاری در بانک جذابیت خود را از دست می‌دهد.

صالح آبادی افزود: یکی از اصولی که در نرخ سود سپرده‌گذاری تعیین کننده است، بازدهی معقولی است که از حداقل تورم، در سیستم بانکی پرداخت شود. به این منظور که تسهیلات پرداختی بانک باید بتواند حداقل توقع سپرده‌گذار را تأمین کند. اگر در بازارهای دیگر سرمایه‌گذار شاهد 2 درصد بازدهی بود هیچ‌وقت از بانک انتظار بازدهی 15 درصد نمی‌رفت.

مدیرعامل بانک صادرات گفت: یکی از اصول نرخ‌گذاری را می‌توان تورم نامید که سود به کارکرد پول تعلق می‌گیرد به این معنا که بازدهی فعالیت‌های اقتصادی در نهایت به سود سرمایه منجر می‌شود. بانک در نقش وکیل سپرده‌گذار، سرمایه‌های افراد را در بازار اقتصادی عرضه کرده و پس از آن بازدهی کسب شده را به سرمایه‌گذار عرضه می‌کند و این بازده متناسب با فعالیت اقتصادی است. لازم به تذکر است که میانگین این بازده حدوداً باید معادل تورم و یا بالاتر باشد.

صالح آبادی بیان کرد: زمانی مردم از بانکداری اسلامی بهره می‌برند که تورم پایین باشد. یکی از موارد شبهه‌برانگیز در بانکداری، جریمه تأخیر است که با توجه به طرحی که بانک به مجلس ارائه داده اگر بانک نیت دریافت جریمه را داشته باشد میتواند این جریمه را صرفا مادی دریافت نکند بلکه وام‌گیرنده را از برخی حقوق اجتماعی از جمله ممنوع‌الخروج و ممنوع المعامله شدن محروم کند.

در پایان وی به این موضوع اشاره کرد : تمام اطلاعات مشتریان را می‌توان با اتصال به سیستم‌های اطلاعاتی جمع‌آوری کرد و در قبال تأخیر در بازپرداخت هم از مجازات غیرمالی برای مشتریان بدحساب استفاده کرد.

 

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی