ناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران، ضمن تسلیت به خانواده‌های جانباختگان ویروس کرونا، از تعویق سه ماهه اقساط تسهیلات کسب و کارها بدون در نظر گرفتن هرگونه جریمه و کارمزدی خبر داد. همتی در برنامه تیتر امشب گفت: دو هفته پیش در شورای پول و اعتبار تعویق اقساط بدون کارمزد و جریمه به تصویب رسید و کارگروهی در دولت، 10 گروه مشمول این شرایط را تعیین کرد.

همتی درباره برداشت جریمه از حساب‌های افراد در برخی شعب در کشور گفت: بدلیل وجود ۲۰ هزار شعبه در سراسر کشور و دموکراسی اداری طولانی، تا بخشنامه‌ها به شبکه بانکی ابلاغ شود ممکن است مدتی طول بکشد. به همین دلیل اگر برداشتی شده باشد، بانک‌ها موظف به برگرداندن آن هستند و تا سه ماه هیچ قسطی پرداخت نمی‌شود. توصیه می شود بانک‌ها همراهی بیشتری با مردم کنند.

محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش نیز با ابراز نگرانی از آسیب دیدن کسب‌وکار بسیاری از جوانان به دنبال شیوع کرونا و عدم همراهی بانک‌ها برای تاخیر در بازپرداخت اقساط وام‌ها، گفت: مصوب شده است که اقساط وام‌ها تحت شرایطی به مدت ۳ ماه به تاخیر بیفتند، اما با وجود این مصوبه برخی از بانک‌ها همکاری نکرده و از مشتریان خود خواسته‌اند تا نسبت به پرداخت اقساط خود اقدام کنند، در غیر اینصورت مشمول جریمه تعویق تسهیلات می‌شوند.

تندگویان ضمن اشاره به کم تجربگی جوانان در زمینه‌های اقتصادی و اینکه ممکن است تازه کسب‌وکارشان را با دریافت تسهیلات از بانک شروع کرده باشند، افزود: موضوع مسکن در صورت دریافت تسهیلات به این منظور نیز، از دیگر نگرانی‌های موجود است که در صورت عدم حمایت سیستم بانکی، قطعا آنها با مشکلاتی مواجه می‌شوند. از وزیر ورزش و جوانان درخواست کرده‌ام تا آن را در هیئت دولت را مطرح کنند. با این حال ظاهرا موضوع بازپرداخت وام ازدواج با تاخیر ۳ ماهه انجام خواهد شد.