هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی طی مصوبه‌ای با انحلال مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران، تشکیل هرچه سریع‌تر مجمع عمومی جهت اعلام رسمی انحلال آن شرکت را خواستار شد.

در نامه‌ دبیر‌کل اتاق بازرگانی، محمدرضا رمضانی، به مدیرعامل مرکز رتبه‌بندی اتاق ایران آمده است:

با عنایت به مصوبه مورخ ۸ دی هیات‌رئیسه اتاق ایران درخصوص انحلال آن مرکز، لازم است ضمن برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده و اعلام رسمی تصمیم‌ انحلال و تعیین مدیر تصفیه و ناظر تصفیه، از هرگونه اقدام تعهدآور از قبیل انعقاد قرارداد با نیروهای انسانی، خرید و فروش اموال و دارایی‌ها اجتناب شده و هرگونه عملیات مالی یا اداری با هماهنگی امور مالی اتاق ایران صورت پذیرد.

لازم به ذکر است که چندی پیش سازمان بازرسی کل کشور طی نامه‌ای به وزیر امور اقتصادی، اقدامات اتاق بازرگانی ایران در راه‌اندازی مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران که منجر به صدور مجوز، تحت عنوان مؤسسه رتبه‌بندی به 16 شرکت شده است را غیرقانونی و به استناد ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، آن را مصداق کلاهبرداری دانسته است. اعلام این خبر در روزهای گذشته باعث واکنش فعالان اقتصادی بخش‌ خصوصی شد؛ به نحوی که نایب‌رئیس اتاق ایران با پاسخ به نامه ذکر شده و با استناد به قوانین موجود، فعالیت آن مرکز رتبه‌بندی را قانونی دانسته بود.

پس از آن غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی در نامه‌ای سرگشاده به شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، با یادآوری موادی از قوانین که مرکز ملی رتبه‌بندی را به ‌عنوان متولی رتبه‌بندی فعالان اقتصادی تایید کرده است، تاکید کرد که قصد قانون‌گذار از ماموریت مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران، صرفا موارد رتبه‌بندی شرکتی بوده است و این نوع فعالیت با درجه‌بندی اعتباری شرکت‌های موردنظر سازمان بورس متفاوت است. در روزهای بعد نیز رئیس اتاق ایران طی نامه‌ای، از فعالیت مرکز رتبه‌بندی جلوگیری کرده و اکنون انحلال مرکز رتبه‌بندی کلید خورده است.