محمدجواد هادی دهکردی، مدیر سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه صورت‌های مالی گویای کارنامه عملکرد یک شرکت یا بنگاه اقتصادی است، اظهار کرد: کارنامه مالی در گام نخست، کارکرد داخلی برای آن شرکت یا بنگاه اقتصادی دارد؛ چراکه سهامداران از وضعیت مالی شرکت یا بنگاه اقتصادی و میزان سود یا زیان‌ده بودن آن مطلع می‌شوند. هادی دهکردی افزود: کارکرد دیگر صورت‌های مالی، برای حاکمیت و ذی‌نفعان مختلف است که در تعاملات خود با شرکت‌ها یا بنگاه‌های اقتصادی به اطلاعاتی نظیر «سرمایه»، «دارایی»، «بدهی»، «وجوه نقد» و غیره دست پیدا کرده تا بر این اساس، روابط خود را با آنها تنظیم کنند.

مدیر سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری وزارت صمت با اشاره به اینکه در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری، رتبه‌بندی اعتباری از سه بخش «مسوولیت‌پذیری»، «شاخص‌های کسب و کار» و «وضعیت مالی» تشکیل شده است، تصریح کرد: در خصوص شاخص‌های وضعیت مالی باید اطلاعات صورت‌های مالی وجود داشته باشد؛ اما تاکنون این اطلاعات به صورت کاغذی و اسکن شده وجود داشته و به همین دلیل عملا پردازش مکانیزه آن امکان‌پذیر نبود.

هادی دهکردی با بیان اینکه هم‌اکنون با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت صمت فرآیندی طراحی شده است که این اطلاعات از حالت کاغذی به داده‌های الکترونیکی تبدیل شود، افزود: بعد از این مرحله، داده خام وارد سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری به عنوان یکی از زیر سامانه‌های سامانه جامع تجارت می‌شود.

هادی دهکردی ادامه داد: پس از آنکه داده‌های مربوطه در کنار سایر شاخص‌ها قرار گرفت، رتبه بازرگان مشخص می‌شود که بر اساس آن مزایا و تسهیلاتی از جمله تخصیص ارز به بازرگان تعلق می‌گیرد. مدیر سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری وزارت صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از اجرای سیاست تخصیص ارز دولتی به شرکت‌ها و تبعات آن اشاره کرد: سیاست ارز 4200 تومانی منجر به این شد که کنترلی روی ثبت سفارش وجود نداشته باشد و فهرست بلند بالایی از شرکت‌هایی پدید آید که پس از دریافت کارت‌بازرگانی، بدون آنکه هدفی برای واردات به کشور داشته باشند ارز دولتی دریافت نمایند.

مدیر سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری وزارت صمت در ادامه با اشاره به اینکه بررسی ثبت سفارش‌ها نشان داده است که در ابتدای اجرای سیاست ارز دولتی، سیستم تخصیص ارز، مبتنی بر ارزیابی‌های کارشناسی و خبره‌محور بوده افزود: از ابتدای دی‌ ۹۷ با ابلاغ سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها، ثبت سفارش‌ها صرفا بر اساس رتبه‌بندی و تایید اهلیت بازرگان انجام می‌شود.

هادی دهکردی با بیان اینکه با استقرار این سامانه در حوزه واردات و صادرات بنگاه‌های اقتصادی شفافیت صورت می‌گیرد، اظهار کرد: بازرگانان و تجاری که شفاف عمل کنند، براساس ساز و کار این سامانه نفع بیشتری می‌برند. مدیر سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری وزارت صمت در پایان اشاره کرد: همچنین به دلیل آنکه اطلاعات بازرگانان و تجار با حسابرسی از آنها مبنای عمل وزارت صمت قرار می‌گیرد، فرآیند دریافت مزایا و تسهیلات ارایه شده به آنها در حوزه‌هایی مانند «تسهیلات بانکی»، «معافیت‌های مالیاتی» و «بیمه» تسهیل خواهد شد.