حجت‌الاسلام سید عباس موسویان عضو شورای فقهی بانک مرکزی درباره تصمیم شورای فقهی بانک مرکزی در جلسه اخیر این شورا درباره امهال مطالبات غیرجاری در موسسات اعتباری، اظهار کرد: با توجه به مباحثی که در بانکداری اسلامی و بانکداری بدون ربا به‌ویژه در ایران به‌صورت جدی مطرح است، درباره شیوه امهال بدهی‌های غیر جاری در موسسات اعتباری در شورای فقهی بانک مرکزی تصمیم گیری شد.

وی افزود: به این معنا که در نظام بانکی ما با سه گروه از مشتریان مواجه هستیم، گروه اول ورشکستگان هستند که مطالبات آنها غیر جاری شده و امیدی نیست که آنها بتوانند در آینده بدهی خود را پرداخت کنند. برای این گروه هم قانون پیش‌بینی کرده و هم در شریعت پیش‌بینی شده که باید تعیین تکلیف شود تا مبلغ باقی مانده تسویه و مابقی صرف نظر شود.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی درباره گروه دوم افزود: گروه دوم افرادی هستند که علت تاخیر بدهی آنها تخلف است و تصمیم برای پرداخت بدهی خود ندارند. افرادی هستند که از بانک‌ها تسهیلات دریافت کرده‌اند و با مشکلی هم مواجه نشده‌اند، اما به‌دلیل اینکه متخلف هستند، بدهی خود را به سیستم بانکی پرداخت نمی‌کنند که برای این گروه نیز جریمه، التزام و برخی اقدامات پیش بینی شده است.

موسویان ادامه داد: همیشه در نظام‌های بانکی در مطالبات غیر جاری گروه سومی وجود دارند که نه ورشکسته هستند و نه متخلف، بلکه افرادی هستند که به‌دلیل تغییر و تحولات اقتصادی و شرایط اقتصادی حاکم بر کشور با مشکلاتی مواجه شده‌اند و نیازمند زمان هستند و در صورتی که زمان کافی در اختیار آنها گذاشته شود، می‌توانند بدهی خود را به نظام بانکی کشور پرداخت کنند.

موسویان در ادامه گفت: برای اینگونه مشتریان در نظام بانکداری دنیا از روش امهال استفاده می‌کنند و به‌دلیل اینکه مهلت دادن بدهی‌ها در شریعت اسلام براساس روش‌های خاصی است، در دستور کار شورای فقهی قرار گرفت و حدود چهار جلسه روی این موضوع بحث و بررسی صورت گرفت و دستورالعملی تهیه شد و به تایید شورای فقهی بانک مرکزی نیز رسید، اما به‌دلیل اینکه جنبه‌های اجرایی و عملیاتی هم دارد باید پس از تصویب در این شورا به تصویب شورای پول و اعتبار هم برسد و بعد از تصویب در شورای پول و اعتبار به نظام بانکی ابلاغ و عملیاتی خواهد شد.