به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، از سه ماهه دوم سال جاری تولید ناخالص داخلی کشور سوئد رشدی 4.9 درصدی داشته است. همچنین اقتصاد سوئد در سه ماهه سوم با کاهش همه‌گیری بیماری کرونا در این کشور بیش از انتظار رشد کرده است.

بلومبرگ پیش‌تر در گزارشات خود و براساس نظرسنجی از اقتصادانان صاحب‌نظر، میزان تولید ناخالص داخلی سوئد را در سه ماهه سوم سال 4.3 درصد پیش‌بینی کرده بود، در حالی‌که هم‌اکنون داده‌های اقتصادی این کشور رشد 4.9 درصدی را نشان می‌دهد و بیشتر از پیش‌بینی‌ها می‌باشد. اما با این وجود خطر گسترش مجدد بیماری کرونا همراه با کاهش دما در این کشور وجود دارد.

به گفته یکی از اقتصاددانان برجسته، مجوعه داده‌های بدست آمده از کشور سوئد حاکی از این امر است که این کشوردر حد زیادی صنعت تولید را بهبود داده ولی این بهبودی در صنعت خدمات دیده نمیشود. این درحالی است که در سه ماهه سوم سال روند صادرات رشد چشمگیری داشته است.

بانک مرکزی سوئد با توجه به داده‌های چند ماه گذشته، برای سال آینده پیش‌بینی تلخی از وضعیت اقتصادی سوئد ارائه کرده است به گونه‌ای که سال آینده روند بهبود خیلی ضعیف خواهد بود. به همین علت بانک مرکزی با خرید دارایی، سعی در مقابله با عواقب اقتصادی رکود محتمل دارد. در حال حاضر دارایی کشور سوئد با 40 درصد افزایش به 700 میلیارد کرون رسیده است. اگرچه بانک مرکزی سوئد در سال گذشته توانست از نرخ سود منفی پس از نیم دهه اجتناب کند ولی در صورتی که شرایط اقتصادی به سبب ویروس کووید-19 وخیم شود ممکن است نرخ سود منفی را نیز تجربه نماید.

اقتصاددانان این کشور پیش‌بینی کردند که با توقف تولید در این کشور به سبب پاندمی کرونا، فعالیت بخش خدمات هم بیشتر افت کرده است. در نهایت این انتظار می‌رود که در سه ماهه چهارم سال تولید ناخالص داخلی کاهش پیدا کند.

سامانه مرآت یکی از جامع ترین مراکز ارائه دهنده خدمات رتبه بندی اعتباری در کشور، به همراه اخبار و مقالات جدید و مهم ایران و جهان در حوزه رتبه بندی اعتباری