طبق خبری که از سوی اداره فدرال آمار آلمان در خصوص اوضاع اقتصادی بزرگترین اقتصاد اروپا منتشر شده است، در سال 2020 اقتصاد آلمان حدود 5 درصد نزول داشته است. این ‌درحالی است که در اوایل شیوع کرونا این کشور نسبت به دیگر کشورهای اروپایی همچون انگلیس و فرانسه کمترین آسیب را دیده بود اما با شیوع مجدد کرونا این کشور به شدت مورد حمله این ویروس قرار گرفت.

در پی این آمار، کریستین برژسکی، مدیر بخش اقتصاد کلان در بانک ای ان جی افزود: با شیوع ویروس کرونا و تداوم قرنطینه‌ها، مشکلاتی در فعالیت‌ها و کسب‌وکارها حادث شده که در آینده نزدیک شرایط دشواری را برای این کشور ایجاد خواهد کرد. از آنجایی که کشور آلمان بزرگترین کشور در حوزه صادرات است وابستگی بسیار زیادی به تجارت‌ خارجی دارد اما با کاهش تقاضا برای واردات محصول از کشور آلمان، اقتصاد این کشور ضررهایی را متحمل شده است. تاکنون دولت آلمان جهت حمایت از کسب‌وکارهای بخش‌های اقتصادی ده‌ها میلیارد یورو هزینه کرده است که همین امر سبب شده تا دولت آلمان دچار کسری بودجه‌ای معادل 158.2 میلیارد یورو در سال 2020 شود که در 15 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

در ماه‌های گذشته، بانک مرکزی آلمان در خصوص این بحران هشدارهایی داده بود و حتی با وجود حمایت‌های دولت، بازگشت میزان تولیدات این کشور به قبل از شیوع کرونا در بهترین حالت دو سال به طول خواهد انجامید. در بازه زمانی 1971 تا 2020 متوسط رشد این کشورمعادل 1.72 درصد بوده که بیشترین سهم از رشد در این بازه مربوط به سه ماهه سوم سال 2020 با رشدی 8.5 درصد و کمترین میزان رشد در سه ماهه دوم سال 2020 با رشد منفی 10.2 نمایان شده است. آمارها نشان می‌دهد در نهایت اقتصاد آلمان به عنوان بزرگترین و برجسته‌ترین اقتصاد اروپا در سال 2020، تحت تاثیر ویروس کووید-19 حدود 5 در صد کوچک شده است.

سامانه مرآت یکی از جامع ترین مراکز ارائه دهنده خدمات رتبه بندی اعتباری در کشور، به همراه اخبار و مقالات جدید و مهم ایران و جهان در حوزه رتبه بندی اعتباری