سید ابوطالب نجفی با بیان اینکه شرکت‌های بزرگ نوآور در دنیا مانند فیس بوک و گوگل وارد حوزه بانک و پرداخت شده‌اند، تصریح کرد: بانک‌ها باید توجه داشته باشند که با حضور بازیگران نوآور و فناور در صنعت بانکی ، اگر روند فعالیت خود را تغییر ندهند سهم بازار را از دست خواهند داد. نجفی افزود: در ایران نیز استارتاپ‌های بزرگی مانند دیجی‌کالا و اسنپ وارد حوزه پرداخت شده‌اند و این مساله نشان می‌دهد که بانک‌ها باید به سمت و سوی بانکداری باز حرکت کنند و با فین‌تک‌ها و نوآوران همکاری کنند و سرویس‌های سنتی را کنار گذاشته و سرویس‌های جدید ارائه دهند.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک با بیان اینکه این اتفاق موجب ادغام سرویس‌های سنتی در سرویس‌های جدید می‌شود، ادامه داد: بانک‌ها باید سرویس‌های پایه بانکی ایجاد و فین‌تک‌ها را به این فضا متصل کنند. وی با اشاره به مساله امنیت در نظام بانکی تاکید کرد: در این راستا، اتحادیه اروپا استانداردهایی تحت عنوان احراز هویت قوی تدوین و در ایران نیز بانک مرکزی، فین‌تکها و کسب و کارهای نوین مالی را مجاب کرده است که در چارچوب و مقررات بانک مرکزی با بانک‌ها مشارکت کنند.

نجفی اضافه کرد: شرکت خدمات انفورماتیک برای پیشگامی در نوآوری صنعت بانکی، از نوآوری‌های حوزه مالی و بانکی و استارتاپ‌های فعال در این بخش حمایت می‌کند. در واقع، این شرکت فضایی را به وجود آورده است که استارتاپ‌های حوزه مالی و بانکی و فین‌تکها بتوانند برای تبدیل ایده خود به طرح، مشورت و مشارکت اخذ نمایند. وی هدف از حمایت از فین‌تکها و استارتاپ‌های مالی را حل مشکلات پیش روی این کسب و کارها در شروع به کار عنوان کرد و افزود: کسب و کارهای نوپا برای رسیدن به اهداف خود نیازمند کمک مالی و معنوی هستند و در این راستا ما در مرکز نوآوری آیفینک واقع درکارخانه نوآوری آزادی، از این کسب و کارها و ایده‌های آن‌ها برای رشد و تحقق اهدافشان حمایت می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک با اشاره به اینکه اگر در میان استارتاپ‌های حاضر در این نمایشگاه طرحی برای توسعه اهداف بانکداری دیجیتال شرکت خدمات انفورماتیک وجود داشته باشد، حتما روی آن سرمایه گذاری می‌کنیم، افزود: هدفمان این است که منابع را در اختیار ایده‌ها و محصولات در زمینه بانکداری دیجیتال قرار دهیم. ضمن آنکه برای ایجاد بازار، فین‌تکها می‌توانند از منابع مالی و فضای ایجاد شده توسط شرکت خدمات انفورماتیک بهره‌مند شوند.

نجفی درباره فناوری بلاکچین برای خدمات بانکداری دیجیتال نیز گفت: بانک مرکزی با فناوری بلاکچین مشکلی ندارد و ما معتقدیم این فناوری می‌تواند به حذف واسطه‌ها بیانجامد. اما آنچه که هم اکنون مورد چالش است، بکارگیری ارز رمزها درحوزه پرداخت است. دراین راستا بانک مرکزی با همکاری سایر نهادهای نظارتی مقرراتی را درجهت کنترل و نظارت تدوین کرده است. وی با تاکید بر اینکه همه باید برای استفاده از سرویس ارز رمز در قالب چارچوب و مقررات حرکت کنند، اظهار داشت: بانک مرکزی به عنوان متولی سیاست‌های پولی کشور، باید نقش کنترل کننده در استفاده از این سرویس داشته باشد.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک در خصوص وضعیت دسترسی به خدمات بانکی در نبود اینترنت طی روزهای اخیر در کشور، تاکید کرد: طی چند روز گذشته، مشکلی در تراکنش‌های بانکی به واسطه قطعی اینترنت مشاهده نشد. به عنوان مثال، روز گذشته ۲۷ آبان ماه، ۱۲۴ میلیون تراکنش در شبکه شتاب و ۱۶۶ میلیون خرید در شبکه شاپرک به ثبت رسید که پایداری بیش از ۹۹.۹% داشته است. وی گفت: در خصوص اتصال سرویس‌های حیاتی بانکی کشور در صورت نبود و قطعی اینترنت، پیش از این، چندین مانور بزرگ صورت گرفت که نشان داد شبکه دارای پایداری کامل در برابر اتفاقات احتمالی است. ضمن آنکه روش‌های پشتیبانی نیز مدنظر قرار دادیم.

نجفی درباره خسارت‌های ایجاد شده در شعب بانکی کشور و تخریب شبکه کابلی شعب در روزهای اخیر گفت: ما چندین هزار ارتباط پشتیبان را تدارک دیده‌ایم و در کنار آن، ارتباطات شبکه بانکی از طریق لینک‌های ماهواره‌ای نیز برقرار است. در پی مشکلات به وجود آمده ممکن است تعدادی دستگاه ATM بانکی صدمه دیده باشدکه به دلیل وجود حدود ۵۵ هزار ATM در کشور، این تعداد عدد بالایی نیست. مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک ادامه داد: ضمن آنکه ۹۰% سرویس‌های مردم از طریق خدمات الکترونیک انجام می‌شود؛ خسارت ایجاد شده به شعب برخی بانک‌ها تاثیری در خدمات بانکی نداشته است.