شرکت گسترش انرژی پاسارگاد، اولین شرکت خصوصی فعال در زمینه‌های مشترک برق، نفت و گاز، با هدف سرمایه‌گذاری در بخش انرژی و صنایع وابسته از طریق ایجاد یک سبد دارایی متوازن به منظور کسب سودآوری در سال 1387 آغاز به کار نمود. فعالیت اصلی این شرکت به صورت عام در حوزه ی انرژی و به صورت خاص در حوزه صنایع هیدروکربوری است.

سرمایه‌گذاری و مشارکت در داخل یا خارج از کشور در زمینه‌های اکتشاف، توسعه و استحصال منابع نفت و گاز، احداث پالایشگاه های نفت و گاز و واحدهای پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی و تولید فرآورده‌های مربوط، احداث نیروگاه‌ها و تولید برق، ایجاد تاسیسات مربوط به انتقال و توزیع برق، نفت و گاز و فرآورده های مربوط، همچنین سرمایه‌گذاری و مشارکت در بخش انرژی و صنایع وابسته از جمله زمینه‌های فعالیت این شرکت می‌باشد.

چشم‌انداز اصلی شرکت گسترش انرژی پاسارگاد به عنوان یک هلدینگ سرمایه‌گذاری ایرانی در حوزه انرژی، کسب سهم قابل ملاحظه از سرمایه‌گذاری در بخش انرژی و پتروشیمی و همچنین قرارگرفتن در میان 3 شرکت برتر ایران در بخش انرژی با توجه به شاخص فروش در سال 1400 می‌باشد. بازیگری پیشگام و پایدار در انرژی و پتروشیمی، ارائه دهنده محصولات و خدمات متنوع و با کیفیت انرژی در ایران و منطقه، شناخته شده به عنوان شریک استراتژیک منتخب در حوزه انرژی ایران در سطح هلدینگ از جمله دیگر چشم‌اندازهای این شرکت می‌باشد.

شرکت رتبه‌بندی اعتباری پایا، بر اساس بررسی داده‌های کمی شامل صورت‌های مالی و نسبت‌های مالی مستخرج از آن و همچنین ویژگی‌های کیفی شامل ارزیابی‌های مربوط به فعالیت‌های شرکت، حاکمیت شرکتی، محیط عملیاتی، تأمین مالی و سوابق آن و نیز تحلیل فضای کلان اقتصادی، کسب‌وکار و صنعت مربوطه، رتبه‌اعتباری بلندمدت -BBB و رتبه‌اعتباری کوتاه‌مدت A3 با درجه سرمایه‌گذاری را به شرکت گسترش انرژی پاسارگاد تخصیص داد.

بر اساس واژه‌نامه تعاریف شرکت رتبه‌بندی اعتباری پایا، در این طبقه از رتبه‌اعتباری بلندمدت، ظرفیت ایفای تعهدات مالی در سطح قابل‌قبول است. بااین‌حال، این ظرفیت ممکن است با احتمال بیشتری نسبت به طبقات بالاتر در آینده تقلیل یابد. شایان‌ذکر است که کلیه تحلیل‌های کمی بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی‌شده و یادداشت‌های همراه آن برای سال‌های مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ و همچنین سایر اطلاعات ارائه‌شده توسط شرکت گسترش انرژی پاسارگاد (سهامی خاص) انجام شده است.