یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های چک‌های صیادی که جایگزین‌ چک‌های قدیمی شده‌اند، قابلیت استعلام وضعیت صادرکننده چک از نظر خوش‌حسابی یا بدحسابی در قالب ۵ رنگ سفید، زرد، نارنجی، قهوه‌ای و قرمز، می‌باشد. بنابراین با ظهور چک‌های صیادی از یک طرف شرایط صدور چک برای افراد بدحساب سخت‌تر شده و از طرف دیگر دریافت‌کننده چک می‌تواند با استعلام سوابق حساب و چک‌های برگشتی فرد صادرکننده، بابت نقد شدن چک دریافتی اطمینان خاطر بیشتری کسب کند.

در هریک از چک‌های صیادی یک شماره خاص ثبت شده که شما می‌توانید با ارسال این شماره به سامانه پیامکی که بانک مرکزی اعلام کرده است، از سابقه صادر کننده چک آگاه شوید. نتیجه این استعلام به صورت آنی برای درخواست دهنده ارسال می‌شود و او می‌تواند بعد از گرفتن استعلام راجع به دریافت چک تصمیم بگیرد.

فرد باید شماره 16 رقمی که بر روی چک نوشته شده است را به صورت قالب زیر به سامانه پیامکی ۷۰۱۷۰۱ ارسال کند و از وضعیت اعتباری صادرکننده چک، از نظر تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی ثبت شده نزد بانک مرکزی مطلع شود.

قالب ارسال پیامک استعلام (از سمت چپ): شناسه ۱۶ رقمی مندرج بر روی چک*۱*۱

 

هزینه ۳۵۰ تومانی استعلام پیامکی چک صیادی

با هربار استعلام از سامانه بانک مرکزی ۳۵۰ تومان هزینه از حساب شخص کسر می‌شود. هزینه‌ای که پرداخت می‌شود بابت کل فرایند استعلامی و تمامی پیام‌های پاسخ ارسال‌شده برای درخواست‌کننده استعلام است. لازم به ذکر است که فرد بابت هر استعلام این هزینه را پرداخت می‌کند، نه هر پیامک دریافتی بابت استعلامی که درخواست داده است. همچنین در طول روز امکان چهار استعلام مربوط به چک‌های صیادی وجود دارد.

 

چک‌های صیادی را رایگان استعلام کنید

همچنین امکان استعلام چک‌های صیادی از طریق تارنمای بانک مرکزی به نشانی cbi.ir به صورت رایگان فراهم شده است. بر این اساس مشتریان می‌توانند شناسه استعلام ۱۶ رقمی مندرج در چک‌های صیادی را در بخش استعلام چک صیادی سایت بانک مرکزی وارد کرده و نسبت به اعتبارسنجی چک به صورت رایگان و نامحدود اقدام کنند.