طبق اعلام علیرضا ماهیار، معاونت فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، به مشمولان سهام عدالت کارت اعتباری ارائه خواهد شد.

وی هدف از ارائه کارت اعتباری را جلوگیری از فروش زودتر از موعد این سهام و هدر رفت منافع حاصل از آن عنوان کرد. زیرا اکثریت دارندگان سهام عدالت، اقشار ضعیف و آسیب دیده کشور هستند که به منظور تأمین مخارج خود اقدام به فروش سهام عدالت می‌کنند.

جزئیات ارائه کارت اعتباری

پیشتر و در موارد سنتی، دارنده سهام عدالت باید با مراجعه به سپرده‌گذاری مرکزی، سهام خود را به عنوان وثیقه در اختیار این نهاد قرار می‌داد اما امروزه سازوکاری فراهم آمده تا تمام مراحل به صورت الکترونیکی و برخط باشد. یعنی فرد درخواست خود را در درگاه الکترونیکی بانک ثبت می‌کند و سپس فرآیندهای تبادل اطلاعات و وثیقه‌گذاری و … بین بانک مربوطه و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به صورت خودکار و الکترونیکی صورت می‌پذیرد.

نکته حائز اهمیت این است که روش کار و نحوه اعتبار بانک‌ها ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشد. مثلاً برخی از بانک‌ها به اندازه ارزش سهام عدالت افراد به آنان کارت اعتباری اعطا می‌نمایند و برخی دیگر از بانک‌ها حساب بانکی فرد دارنده حساب را شارژ می‌کنند. در واقع نحوه عملکرد بانک‌ها، به سطح پوشش ریسک و میزان دارایی آنها بستگی دارد.

همچنین آقای مهیار اظهار داشت تسهیلات به صورت کارت اعتباری برای افرادی تعبیه شده است که مدیریت سهام خود را به صورت غیرمستقیم انتخاب کرده‌اند زیرا تعداد چنین افرادی بسیار زیاد بوده و در حدود 30 میلیون نفر می‌باشند. در حال حاضر 7 بانک فعالیت خود را در این زمینه قطعی کرده‌اند و با شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تفاهم‌نامه امضا نموده‌اند و در آینده انتظار می‌رود تعداد بانک‌ها افزایش یابد.