نمایندگان بنیاد بانک‌های پس‌انداز آلمان (بانک اشپارکاسه)، پیرو تفاهم‌نامه همکاری امضا شده بین آنها و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در فرودین ماه ۱۳۹۶، از تاریخ ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت ماه سال جاری پیرامون نحوه تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط و با برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی برای کارشناسان بانک‌های ایرانی به تبادل تجارب علمی و عملی پرداختند.

پیش از حضور نمایندگان بانک اشپارکاسه در ایران، کارگروه SME Lending متشکل از نمایندگان دستگاه‌های مرتبط شامل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی، بانک‌های مرکزی، کشاورزی، تجارت، قرض‌الحسنه رسالت، صندوق کارآفرینی امید، شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت و… تشکیل گردید و زمینه‌های همکاری مورد بررسی قرار گرفت. بررسی داده‌ها و دیتای موجود در نهادهای مختلف، نحوه اعتبارسنجی اشخاص حقیقی و بنگاه‌ها و ضرورت استفاده از روش صحیح اعتبارسنجی در سنجش اهلیت و توانایی بنگاه‌ها جهت دریافت تسهیلات از جمله مواردی است که در این بخش به بحث و بررسی گذاشته شد.

در این نشست‌ با تاکید بر لزوم تشخیص نیازها و اولویت‌های طرف ایرانی، فرایند موجود اعتباردهی بانک‌ها، نحوه ضمانت‌ها و نحوه اعتبارسنجی موجود مورد بررسی قرار گرفت. در همین زمینه بانک تجارت خواستار تبادل تجارب در زمینه اعطای تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط و فرایند اعتبارسنجی داخلی شد. علاوه بر این بانک قرض‌الحسنه رسالت نیز تبادل تجارب در زمینه سواد مالی و نحوه ارزیابی اثرات اجتماعی منطقه‌ای تسهیلات اعطایی را درخواست کرد. بانک کشاورزی و صندوق کارآفرینی امید نیز که از نهادهای اعطای تسهیلات در طرح اشتغال فراگیر روستایی هستند، درخواست استفاده از تجارب آلمان در زمینه ارزیابی و نظارت (M&E) تسهیلات را داشتند.

همچنین فرایند فعالیت صندوق‌های ضمانت در ایران به ویژه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون و نحوه اعتبارسنجی شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران در نشست‌های تخصصی مورد بررسی و تحلیل نیز قرار گرفت و در نهایت مقرر گردید شد در سفر آتی نمایندگان بانک اشپارکاسه به ایران، ده طرح استفاده کننده از تسهیلات، به صورت تصادفی انتخاب و عوامل موفقیت و عدم موفقیت طرحها مورد بررسی قرار گیرند.