حجت‌الله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: تلاش داریم تا در سال ٩٨ با استفاده حداکثری از ظرفیت طرح «طراوت»، به تحریک تقاضای کل برای رونق تولید بپردازیم. حجت‌الله صیدی ضمن ارائه گزارشی از دستاوردهای سال گذشته این بانک، مهم‌ترین هدف بانک صادرات ایران در سال ٩٨ را عرضه طرح ویژه اعتباری تولید این بانک با عنوان «طراوت» اعلام کرد که براساس آن تمامی زنجیره تولید تا مصرف در تمامی صنوف و مصرف‌کننده نهایی را در بر می‌گیرد.

مدیرعامل بانک صادرات ایران با اشاره به نام‌گذاری سال «رونق تولید» از سوی مقام معظم رهبری گفت: این نام‌گذاری نگرشی درست از وضعیت اقتصاد کشور است و اگر می‌خواهیم اقتصاد در ریل صحیح خود قرار بگیرد، چاره‌ای جز رونق تولید نداریم. مدیرعامل بانک صادرات ایران تصریح کرد: تمام مشکل ما در سرمایه در گردش تولید نیست، بلکه باید تقاضای کل نیز افزایش پیدا کند.

طرح طراوت بانک صادرات ایران که از هفته آینده عملیاتی می‌شود، با همین استراتژی سمت تقاضا را هدف گرفته و علاوه‌بر تولید‌کنندگان و تامین‌کنندگان مواد اولیه و صنایع معدنی، همه صنوف و در نهایت متقاضیان خرد را نیز در بر‌ می‌گیرد.

حجت‌الله صیدی افزود: در این طرح فقط صنعت ملاک نیست؛ بلکه سایر بخش‌ها حتی حمل‌و‌نقل و توزیع نیز در این چرخه به‌دلیل ایجاد ارزش افزوده دیده شده‌اند. این یک وضعیت ویژه است که در سال ٩٨ در خدمت مشتریان و بنگاه‌های بزرگ کشور خواهیم بود. مدیرعامل بانک صادرات ایران با اشاره به افزایش ٣٠ هزار میلیارد تومانی منابع جدید بانک در سال ٩٧، دستاوردهای عملیاتی بانک را نیز برشمرد و گفت: برنامه‌های عملیاتی اجرا شده در سال ٩٧ موجب شده تا زیان بانک به میزان بیش از 50% زیان سال ٩٦ کاهش یابد و با تداوم این برنامه‌ها تا زمان برگزاری مجمع بانک در تیرماه عملکرد ٤ ماهه اول سال ٩٨ نیز مثبت خواهد بود.

مدیرعامل بانک صادرات ایران تاکید کرد: از نظر سود عملیاتی مشکلی نداریم و علاوه‌بر این، افزایش ٣٠ هزار میلیارد تومانی منابع جدید و افزایش سرمایه از پنج هزار و ٧٨٠ میلیارد تومان به ١٧ هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان موجب شده ظرفیت‌های بزرگی برای رشد بانک فراهم شود و از این رو سال ٩٨ را سال «جهش بزرگ» در بانک صادرات ایران تعریف کرده‌ایم.

مدیرعامل بانک صادرات ایران در جمع صاحبان صنایع و کارآفرینان بزرگ کشور از طراحی مسیرهای بانکی جدید برای پاسخگویی به نیازهای ارزی مشتریان نیز خبر داد و تصریح کرد: برنامه‌های دقیق و عملیاتی ویژه‌ای داریم تا تمامی نیازهای ارزی مشتریان به خوبی پاسخ داده شوند. صیدی اپلیکیشن «صاپ» را نیز از جمله دستاوردهای جدید بانک عنوان کرد که تمامی مشتریان حتی شخصیت‌های حقوقی نیز امکان بهره‌مندی حداکثری از آن را دارند.

مدیرعامل شرکت شیرین عسل نیز ظرفیت اقتصادی کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: تراز تجاری کشور ما مثبت است و با حمایت از تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان باید به آنها کمک کنیم. یونس ژائله اظهار امیدواری کرد در سال پیش‌رو تلاش‌های بیشتر در بخش صادرات صورت بگیرد. ابراهیم جمیلی، رئیس خانه اقتصاد ایران نیز با بیان انتظارات بخش‌های اقتصادی کشور از نظام بانکی گفت: موتور اقتصاد نیاز به تنظیم دارد و تنظیم آن در حوزه سیاست‌های پولی کشور باید انجام شود و کمک بانک‌ها باید در چرخه اقتصاد با سرعت بیشتری جاری شود.