برات، سفته و چک ابزارهایی هستند که از گذشته تاکنون به عنوان تعهد و ضمانت مورد پذیرش بوده و به کرات در انواع معاملات به ویژه دریافت تسهیلات از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری و حتی تعهد بین دو شخص حقیقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

طی ماه‌های گذشته اخباری درخصوص ایجاد امکانات و زیرساخت‌های سفته الکترونیک منتشر شده بود که خوشبختانه این امکان از امروز و با تأیید وزیر محترم اقتصاد فراهم شده است و مردم می‌توانند به جای مراجعه حضوری به بانک‌های خاص و دریافت فیزیکی سفته، نسبت به خرید و ثبت سفته به صورت الکترونیکی اقدام نمایند. یکی از بدیهی‌ترین مزیت‌های امکان صدور سفته الکترونیک، صرفه‌جویی در وقت و هزینه و همچنین سرعت بالای ثبت معاملات بدون وجود محدودیت‌های جغرافیایی است. علاوه بر موارد فوق، خرید اینترنتی سفته الکترونیکی از امنیت بیشتری نیز برخوردار است زیرا یک شناسه یکتای قابل شناسایی به هر فقره سفته تعلق می‌گیرد مورد تایید کلیه بانک‌ها است. به همین دلیل است که ریسک جعلی بودن در صورت تهیه سفته از مبادی غیررسمی را به هیچ عنوان ندارد.

 

به نقل از ایلنا، وزیر اقتصاد اظهار داشت: افراد می‌توانند در منزل خود و بدون مراجعه حضوری سفته الکترونیکی را خریداری کنند. همچنین امکان صدور هر پنج مرحله پس از فروش سفته هم بدون حضور به شعب بانکی به صورت الکترونیکی قابل انجام است. بنابراین افراد می‌توانند به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین ظهرنویسی سفته را هم انجام دهند. وزیر اقتصاد با بیان این که در حال حاضر سه بانک دولتی خصوصی و قرض الحسنه این خدمات اینترنتی را ارایه می‌دهند گفت:‌ امکان صدور سفته الکترونیکی از طریق بانک ملی، بانک قرض الحسنه رسالت و بانک آینده از ۲۰ بهمن ماه به صورت برخط و ۲۴ ساعته امکان‌پذیر است.

وی تاکید کرد: ‌با صدور سفته الکترونیکی امکان جعل اسناد به صفر می‌رسد که این باعث گره‌گشایی بخشی از مسایل اقتصادی خواهد شد.

 برای اولین بار در کشور، در برنامه کاربردی آی‌کاپ امکان صدور سفته الکترونیک نیز در کنار بخش اعتبارسنجی مرآت ارائه شده است تا راحت‌تر از همیشه وام خود را دریافت کنید.

آی کاپ
آی کاپ

مدارک موردنیاز برای خرید سفته الکترونیکی:

سفته الکترونیک با دارا بودن مدارک و اطلاعات شخصی مانند کد ملی، شماره موبایل، شماره حساب، مبلغ، تاریخ سررسید و عنوان بانک عامل قابل خریداری است و پس از پرداخت هزینه آن، سفته موردنظر صادر خواهد شد. لازم به ذکر است که سفته خریداری شده به صورت فایل پی دی اف و با ثبت کدملی و شناسه معتبر خزانه داری کل کشور، قابل ارائه به گیرنده خواهد بود. در صورت گم شدن فایل پی دی اف، سفته‌های الکترونیک با استفاده از کدملی قابل پیگیری است. 

برای خرید سفته الکترونیک باید به چه سایتی مراجعه نمود؟ 

در حال حاضر، هنوز خدمت سفته الکترونیکی به صورت کامل بهره‌برداری نشده است. اما پس از بهره‌برداری از این خدمت به آی‌کاپ به‌عنوان معتبرترین اپلیکیشن و سامانه دریافت سفته دیجیتالی مراجعه کنید. برای این کار کافی است اپلیکیشن آی‌کاپ را در گوشی همراه خود نصب کرده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن سفته مورد نیاز خود را تهیه کنید. پس از ثبت درخواست و با واریز پول، سفته الکترونیکی به صورت آنی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

ظهرنویسی سفته الکترونیک:

برای سفته الکترونیکی بخش «ظهرنویسی» در اپلیکیشن آی‌کاپ در نظر گرفته خواهد شد. پس از ورود به اپلیکیشن آی‌کاپ، بخش مشخص شده «ظهرنویسی»، اطلاعات فرد سوم به عنوان دریافت کننده سفته را کامل و ثبت می‌کنید. با توجه به اینکه قبل از بخش «ظهرنویسی»، صدور سفته توسط صادر کننده آن انجام شده است. بنابراین، فقط فرد گیرنده سفته دیجیتالی، امکان دسترسی به آن سفته را در جهت ظهرنویس دارد. همچنین، این فرد می‌تواند مشخصات فرد سوم به عنوان دریافت کننده سفته را وارد کرد تا عملیات ظهرنویسی را با موفقیت به پایان برساند.