به گزارش اکوایران، محمد شیریجیان-‌معاون اقتصادی بانک مرکزی‌- با اشاره به کاهش بیش از 17 درصدی تورم نقطه‌به‌نقطه شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) از ابتدای امسال تا دی ماه و تداوم روند نزولی این شاخص در بازه زمانی مذکور تاکید کرد: به‌زودی و عنداللزوم پس از اخذ مجوزهای قانونی لازم، اقداماتی جدید در استفاده بیشتر از ابزارهای سیاست‌های پولی به منظور اثربخشی هر چه بهتر و استمرار با قوت این روند نزولی تا پایان سال از سوی بانک مرکزی اعلام و اجرایی خواهد شد.

به گفته معاون اقتصادی بانک مرکزی، با اجرای سیاست‌های پولی فعلی، نرخ رشد 12 ماهه نقدینگی از 33.1 درصد ابتدای امسال به حدود 26 درصد بر اساس آخرین اطلاعات موجود کاهش یافته است.

همچنین نرخ تورم تولید کننده (PPI) نیز با تحقق عدد 0.6 درصدی در دی ماه، میزان نقطه‌به‌نقطه این شاخص از 40.7 درصد ابتدای امسال با 9.5 درصد کاهش به 31.2 درصد در دهمین ماه سال رسیده است.

بنا به اظهارات شیریجیان، بانک مرکزی با تداوم سیاست‌های جاری و اتخاذ راهکارهای جدید متناسب با شرایط، دستیابی به اهداف پیش‌بینی شده متغیرهای پولی را در راستای تحقق مهار تورم و کمک به رشد تولید دنبال می‌کند.