طبق گزارشی که پیش‌تر و در ماه آوریل از سوی صندوق بین‌المللی پول درخصوص شیوع ویروس کرونا منتشر گردیده بود، چنین پیش‌بینی شده بود که حجم کل اقتصاد دنیا در پی آثار مخرب کرونا و به ویژه قرنطینه سراسری 3 درصد کوچکتر خواهد شد و رکودی فراگیر به وجود خواهد آمد. به تازگی گزارش جدیدی از سوی این سازمان منتشر گردیده است که در آن شرایط و سناریوهای بغرنج‌تری با توجه به تداوم ویروس کرونا برای کل اقتصاد جهان متصور شده است.

پیش‌تر صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی گزارشات متعددی درخصوص پیش‌بینی وضعیت اقتصاد کشورهای بزرگی همچون ایالات متحده، چین، ژاپن، ایتالیا و حتی ایران در سایه شیوع و تداوم ویروس کرونا ارائه نموده بودند. ولیکن با توجه به غیرقابل پیش بینی بودن عمق صدمات ویروس کرونا به اقتصاد کل جهان، تمام برآوردها نیازمند اصلاح خواهد بود. (شرح کامل اخبار و گزارشات صندوق بین‌المللی پول در خصوص کشورهای ذکر شده در بالا، در سایت مرآت مگ موجود می‌باشد)

 

نظر اقتصاددانان درخصوص رکود گسترده در زمان کرونا

به گفته تام اورلیک یکی از اقتصاددانان بزرگ جهان، اصلاح دائم پیش‌بینی‌ها و تغییر برآوردها در واقع بیانگر حرکت بسیار سریع ویروس کرونا است که پیش‌بینی‌های قبلی را بی‌اعتبار می‌کند. از نظر وی، کشورهایی همانند آلمان و چین از توانایی بالایی در مهار ویروس کرونا برخوردار بودند در صورتی که برای سایر کشورها مقابله با کرونا عملاً با شکست همراه بوده است. کشورهای توسعه نیافته و یا کمتر توسعه یافته راه پر پیچ و خمی برای کنترل این مهمان ناخوانده در آینده خواهند داشت.

به گفته گیتا گوپیناث، اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول که وظیفه تنظیم گزارش تأثیر ویروس کرونا بر اقتصادهای جهان را داشته است، شرایط ویژه امروز از معدود بحران‌هایی هست که تمام کشورها را تحت تأثیر قرار داده و شرایط یکسانی را برای آنها رقم زده است.

 

پیش‌بینی قیمت طلا در روزهای آتی:

میزان صدماتی که تاکنون و به علت ویروس کرونا به اقتصاد جهان وارد شده بیش از حد انتظار و غیرقابل پیش بینی بوده است، چه بسا این اثرات در مشاغل و بازار کارهای مهمی نظیر طلا قابل مشاهده است. طلا جزو دارایی‌های قابل اطمینان و در عین حال کم‌ریسک است که میزان تقاضای آن در دنیا با میزان هرج و مرج‌ها و نابسامانی‌های اقتصادی و سیاسی رابطه مستقیم دارد. براساس نظرسنجی به عمل آمده در سایت کیتکو، 56 درصد از رأی‌دهندگان پیش‌بینی نمودند که قیمت فلز باارزش طلا طی روزهای آتی افزایش یابد و فقط 13 درصد از مردم اعتقاد داشتند که قیمت طلا در روزهای آتی کاهشی خواهد بود.

برای دریافت جدیدترین نمره اعتباری خود میتوانید به سامانه اعتبارسنجی مرآت مراجعه نمائید.