محمدحسن علمداری مدیر امور اعتباری بانک مسکن، با اشاره به اقدامات گسترده این بانک در حوزه پرداخت تسهیلات حمایتی به محلات هدف در محدوده بافت‌های فرسوده شهری تصریح کرد: بانک مسکن با توجه به رسالت و مأموریت خود در راستای توسعه برنامه‌های دولت در حوزه مسکن و با ایجاد رونق در تولید مسکن و تحرک‌بخشی در این بخش، به منظور تقویت جریان نوسازی و بهسازی محدوده‌های قدیمی شهرها، به‌صورت متمرکز به متقاضیان تسهیلات پرداخت کرده است.

علمداری به آمار عملکرد ۱۶ ماهه بانک مسکن در این حوزه اشاره کرد و افزود: مطابق با گزارش عملکرد بانک در حوزه پرداخت تسهیلات حمایتی از بافت فرسوده، طی ۱۶ ماه از ابتدای سال 1397 تا پایان تیرماه سال‌جاری، ۱۱ هزار و ۳۱۸ فقره تسهیلات بافت فرسوده در دو حوزه مشارکت مدنی (ساخت) و خرید به متقاضیان سراسر کشور پرداخت شده است. به گفته وی ارزش ریالی تسهیلات پرداخت‌شده به بافت فرسوده شهری طی این بازه زمانی رقمی معادل 1066 میلیارد و ۹۷۲ میلیون و ۹۴۳ هزار تومان بوده است.

مدیر امور اعتباری بانک مسکن به کارنامه عملکرد بانک مسکن طی یکسال گذشته در بافت فرسوده اشاره و تصریح کرد: طی ۱۲ ماه سال 1397، بانک مسکن تعداد 2551 فقره تسهیلات مشارکت مدنی به ارزش ۵۰۱ میلیارد و ۷۳۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و 3967 فقره تسهیلات خرید به ارزش ۲۵۵ میلیارد و ۵۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به متقاضیان اعطا کرده است؛ به‌طوری‌که مجموع تسهیلات پرداختی طی یکسال گذشته به بافت فرسوده شهری 6518 فقره به ارزش ۷۵۶ میلیارد و ۷۸۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است.

علمداری ادامه داد: نکته مهم درخصوص کارنامه بانک مسکن در حوزه پرداخت تسهیلات حمایتی به بافت فرسوده آن است که آمار پرداخت این نوع از تسهیلات نشان می‌دهد روند پرداخت تسهیلات طی شش ماهه دوم سال 1397 نسبت به شش ماهه ابتدایی آن سرعت و شتاب بیشتری پیدا کرده است به‌طوری که مطابق با آمار، حجم تسهیلات پرداختی در نیمه نخست سال گذشته معادل 1586 فقره و در نیمه دوم سال ۹۷ معادل 4932 فقره تسهیلات به متقاضیان پرداخت شد که این میزان نشان از افزایش قابل‌توجه روند پرداخت تسهیلات به این حوزه دارد.

وی در عین حال با اشاره به عملکرد چهار ماهه نخست امسال در حوزه بافت فرسوده و بازآفرینی شهری گفت: از ابتدای سال جاری نیز بانک مسکن با توجه به اولویت تامین مالی در این بخش مجموعا در دو بخش خرید و ساخت، 4800 فقره تسهیلات به ارزش ۳۱۰ میلیارد و ۱۸۴ میلیون و ۴۱۲ هزار تومان اعطا کرده است. علمداری اظهار کرد: از ابتدای سال‌جاری تا پایان تیرماه، بانک مسکن بالغ بر 3400 فقره تسهیلات خرید به متقاضیان محدوده بافت فرسوده اعطا کرده است تا به این ترتیب بتواند از متقاضیان خرید مسکن در هسته فرسوده شهرها حمایت ویژه کند. وی در پایان تأکید کرد بانک مسکن در راستای حمایت از عرضه مسکن و توانمندسازی اقشار مختلف جامعه و تقویت توان مالی متقاضیان در بافت فرسوده شهری با تمام قوا آماده پرداخت تسهیلات به متقاضیان محلات هدف است.