معرفی اجمالی شرکت Amigo

Amigo یک موسسه اعتباری واقع در انگلستان است که در سال 2005 تاسیس شد. این سایت با شعار “اگر دوستان شما به شما اعتماد دارند، ما نیز به شما اعتماد داریم” این امکان را به مشتریان با رتبه اعتباری نامناسب می‌دهد که با آوردن ضامن معتبر تا سقف 10.000 پوند (شروع از 500 پوند) تسهیلات یک تا پنج ساله با نرخ بهره سالیانه حدودا 50% دریافت کنند. علت بالا بودن نرخ بهره سالیانه، رتبه بد اعتباری افراد متقاضی تسهیلات است، هرچند در این نوع وام‌ها، وجود ضامن معتبر باعث کاهش ریسک نکول وام‌ها می‌شود.

این نکته قابل ذکر است که طبق قوانین این سایت فقط افراد 18تا70 ساله‌ای که صاحب خانه هستند و در گذشته مشکلی در پرداخت اقساط وام‌ها خود نداشته‌اند، می‌توانند ضامن بازپرداخت تسهیلات شوند و اگر شما تاخیری در پرداخت اقساط خود داشته باشید، نرخ بازپرداخت اقساط بر اساس میزان مدت زمان دیرکرد افزایش پیدا می‌کند.

آمیگو در حال حاضر با 375.000 مشتری، عضو رسمی اداره امور مالی (FCA)، که یک نهاد قانون گذار در حوزه مالی در انگلستان است، می‌‌باشد. این شرکت در سال 2018 در بورس لندن عرضه عمومی و به مبلغ 1.3 میلیارد پوند ارزش‌گذاری شد و در همان سال توانست حجم معاملات خود را به فراتر از 600 میلیون پوند برساند. لازم به ذکر است که این شرکت بیش از 90% از بازار وام‌های ضامن‌دار در انگلستان را کنترل می‌کند.

 

نحوه درخواست وام در Amigo

1) تعیین میزان وام درخواستی و تعداد ماه‌های بازپرداخت

2) ذکر علت درخواست وام: مواردی از جمله ازدواج، خرید ماشین، خرید خانه و … در این مرحله مورد تأیید است.

3) احراز هویت: آمیگو برای احراز هویت متقاضیان، اطلاعاتی همچون نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، کدپستی و … از ایشان اخذ می‌نماید.

4) امضاء توافق‌نامه میان وام‌گیرنده و آمیگو: در این مرحله آمیگو شرح کاملی از اطلاعات وامی که قرار است به متقاضیان اعطا کند را در قالب توافق‌نامه در اختیار ایشان قرار می‌دهد. اطلاعاتی مانند نرخ بهره سالانه یا همان APR، زمان دقیق شروع و پایان اقساط و … که با امضا الکترونیکی این توافق‌نامه، رسماً متقاضی درخواست وام را با شرایط ذکر شده قبول می‌کند.

5) ذکر درآمد و مخارج: در این سمت متقاضی باید تمام درآمدهایی که از راه‌های مختلف کسب می‌نماید مشخصا ذکر کند. اگر فردی درآمدی کمتر از میزان اقساطی که باید پرداخت کند، داشته باشد، آمیگو با دادن پیامی از عدم توانایی فرد در بازپرداخت اقساط، دیگر به وی اجازه نخواهد داد وارد مراحل بعد شود. درخصوص هزینه‌ها نیز، مواردی مانند هزینه های اجاره، آب و برق وگاز، مالیات، بیمه، میانگین هزینه پرداختی بابت لباس، میانگین مخارج فرزندان و … ثبت می‌گردد.

6) مشخص کردن روز پرداخت اقساط: در این مرحله آمیگو از متقاضی می‌پرسد که چه روزی از ماه توانایی پرداخت اقساط را دارد تا با درنظر گرفتن انتخاب فرد، هر ماه در آن روز از حساب وی اقساط را کسر کند.

7) ارسال مدارک شناسایی: متقاضی باید مدارک شناسایی خود شامل ID کارت، مدارک درآمدی و اظهارنامه بانکی را به صورت الکترونیکی برای آمیگو ارسال کند.

8) تعیین ضامن: آمیگو اطلاعات هویتی، درآمد و مخارج ضامن متقاضی را برای اطمینان از توانایی پرداخت اقساط در صورت نکول وام، از او می‌گیرد. پس از آن با ضامن جهت چک کردن اطلاعات تماس خواهند گرفت.

9) واریز وام: آمیگو با چک کردن اطلاعات هویتی متقاضی و ضامن، در صورت عدم وجود مشکل، طی 24 ساعت وام را واریز می‌کند.