کاهش رتبه اعتباری مکزیک ازسوی موسسه مودیز همزمان با وضع تعرفه ۵ درصدی بر اقلام صادراتی به آمریکا منجر به افت ارزش پول ملی این کشور شد. پزو مکزیک همزمان با بی‌نتیجه ماندن مذاکرات میان ایالات متحده و همسایه جنوبی‌اش شاهد افت بیش از ۵/1 درصدی بود؛ چراکه طرح پیشنهادی واشنگتن از وضع تصاعدی مالیات بر صادرات مکزیک حکایت داشت.

در حالی‌که فاز دوم ریزش، حاصل معاملات در بازار نیویورک بود، اولین فاز کاهشی پزو نزدیک به 0/6 درصد در برابر دلار آمریکا شکل گرفت که در نهایت به ثبت نرخ برابری ۷/ ۱۹ در معاملات بازار لندن ختم شد. موسسه اعتبارسنجی فیچ همزمان با تشدید التهاب در بازارهای مکزیک، رتبه بدهی این کشور را از سطح +BBB به سطح BBB کاهش داد. از سوی دیگر، موسسه اعتبارسنجی مودیز همانند فیچ نیز رتبه اعتباری مکزیک را کاهش داد. پیش از این، چشم‌انداز‌ها به‌رغم چالش‌های سیاسی و اقتصادی ثابت بودند اما در حالی‌که نگرانی‌ها درخصوص آینده شرکت انرژی دولتی پمکس با تعرفه‌گذاری مجدد آمریکا بر صادرات مکزیک افزایش یافت، کاهش رتبه اعتباری مکزیک در دستور کار این موسسه نیز قرار گرفت.

برهم ریختگی بازارها در مکزیک زمانی تشدید شد که رئیس‌جمهور آمریکا در حساب توییتری خود نوشت: «چنانچه مذاکرات با مکزیک تا روز پنج‌شنبه به روال معمول خود بازگردد و محتوای آن بدون هیچ توافق دو طرفه‌ای ارزیابی شود، تعرفه ۵ درصدی از روز دوشنبه بر صادرات مکزیک به ایالات متحده وضع خواهد شد. البته این تعرفه‌ها به‌صورت ماهانه و طبق برنامه طراحی شده افزایش خواهد یافت. هرچه نرخ تعرفه‌ها بالاتر برود در نتیجه آن شرکت‌های بیشتری به آمریکا باز خواهند گشت.» وی در توییت دیگری نوشت: «پیشرفت در مذاکرات تا حدودی مشهود است، اما نه به اندازه کافی.»