موسسه رتبه‌بندی استاندارد اند پورز یا به اختصار اس اند پی، در گزارش جدید خود از اقتصاد ترکیه اعلام کرد که رتبه ارزی بلندمدت این کشور را بدون تغییر نسبت به گذشته در سطح B+ حفظ کرده است؛ اما رتبه اعتباری کوتاه مدت و کوتاه مدت ارزی این کشور بهB تقلیل پیدا کرده‌اند. موسسه رتبه‌بندی استاندارد اند پورز در بیانیه خود آورده است که با وجود نبود یک رویکرد فعال، اقتصاد ترکیه و سیستم بانکی این کشور امسال و سال‌آینده با چالش‌های منفی زیادی مواجه خواهند شد و کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا به تشدید این مشکلات دامن خواهد زد.

موسسه رتبه‌بندی استاندارد اند پورز، هم‌چنین اعلام کرد در صورتی که دولت ترکیه شفافیت و اعتبار اقتصادی این کشور را افزایش دهد، رتبه اعتباری ترکیه بهبود خواهد یافت. این موسسه رتبه‌بندی پیش‌بینی کرد رشد اقتصادی ترکیه در سال ۲۰۱۹ به منفی 0.5% برسد؛ اما سال آینده اقتصاد ترکیه از رکود خارج شده و رشد ۳.۵ درصدی را تجربه کند. روند رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۱ نیز ادامه خواهد یافت و رشد ۵ درصدی برای این کشور در آن سال پیش‌بینی شده است. انتظار می رود نرخ بیکاری ترکیه در سال ۲۰۱۹ به ۱۲.۹% و در سال ۲۰۲۰ به ۱۱.۸% برسد. این نرخ برای سال ۲۰۲۱ حدود ۱۰.۸% پیش‌بینی شده است.

پیشتر، موسسه رتبه‌بندی مشهور آمریکایی فیچ که یکی از سه مؤسسه رتبه بندی برتر جهان محسوب می‌شود، در گزارش خود از اقتصاد ترکیه، رتبه اعتباری این کشور را به BB منفی و چشم‌انداز اقتصادی این کشور را نیز به منفی تغییر داد. مؤسسه رتبه‌بندی آمریکایی مودیز نیز در آخرین گزارش خود از ترکیه اعلام کرده بود چشم‌انداز اقتصادی این کشور هم‌چنان منفی است و رتبه اعتباری این کشور را از Ba3 به B1 کاهش داد. این مؤسسه در گزارش خود مهم‌ترین ریسک موجود بر سر رتبه اعتباری ترکیه را مساله بحران تراز پرداختی این کشور عنوان کرده است.