موسسه اعتبارسنجی فیچ ریتینگ اعلام کرد بی‌ثباتی و بلاتکلیفی سیاست‌های اقتصادی رئیس جمهور آمریکا، اقتصاد جهانی و شرکای اقتصادی این کشور را تهدید می‌کند. فیچ هشدار داد، بلاتکلیفی و بی‌ثباتی موجود در اجرای سیاست های اقتصادی و تجاری از سوی رئیس‌جمهور جدید آمریکا، اعتبار دیگر کشورها را تهدید می‌کند. این موسسه در گزارش خود آورده است که کشورهایی که بیشترین روابط اقتصادی را با آمریکا داشته و بالاترین حجم سرمایه‌های این کشور را پذیرا بوده‌اند بیشترین آسیب را از این موضوع خواهند دید.

موسسه اعتبارسنجی فیچ در گزارش خود آورده است که این احتمال وجود دارد که کشورهایی که در راستای روابط نزدیک خود با واشنگتن مقصد حجم قابل توجهی از سرمایه‌گذاری‌های مستقیم از این کشور بوده اند با سیاست‌های تنبیهی از سوی ترامپ روبرو شوند. در این گزارش چنین آمده است که کشورهایی مانند کانادا، برزیل، آلمان، مکزیک، و ژاپن آنهایی هستند که به صورت شفاف از سوی دونالد ترامپ مورد حمله قرار گرفته اند. در واقع کشورهای چین، برزیل، آلمان، کانادا، هلند، و انگلیس بیشترین حجم سرمایه‌گذاری را از طرف آمریکا در بخش صنعت خود داشته‌اند.

موسسه اعتبارسنجی فیچ معتقد است که به دلیل شدت گرفتن موج تصمیمات ناگهانی ناشی از کنار گذاشتن مسیرهای متداول در روابط بین المللی و همچنین کنار گذاشتن قواعد مناسبات در روابط بین کشورها از سوی دولت ترامپ، روند پیش‌بینی سیاست‌های آمریکا به طور کلی از بین رفته است.

فیچ در گزارش خود تاکید می‌کند که قطع شدن روابط تجاری بین کشورها، محدود شدن مهاجرت، تقابل و رویارویی سیاستگذاران، و از بین رفتن جریان سرمایه‌گذاری در جهان، از جمله مخاطراتی است که از بالاترین ریسک وقوع برخوردار بوده و بر امور مالی عمومی و اقتصاد جهانی تأثیر منفی خواهند گذاشت.

رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده است که آمریکا شرکت‌های آمریکایی و بین المللی را که به جای آمریکا در دیگر کشورها سرمایه‌گذاری می‌کند را نیز هدف سیاست‌های تنبیهی خود قرار خواهد داد. ترامپ همچنین دیگر کشورهای جهان از جمله چین را به دستکاری عمدی نرخ ارز ملی و کاهش آن، با هدف افزایش رقابت‌پذیری کالاهای خود در بازار جهانی، متهم کرده است. ارزیابی‌های فیچ نشان می‌دهد اگر چه حجم تغییرات ایجاد شده در شرایط کنونی به حدی است که می توان آنها را در چارچوب‌های کنونی حل نموده و مخاطرات آنها را از بین برد اما شرایط کنونی این ریسک‌ها نشان از روند رو به کاهش بازدهی در جهان دارد.