موسسه اعتبارسنجی «فیچ»، یکی از سه موسسه معتبر اعتبارسنجی جهان، در تازه‌ترین ارزیابی خود اعلام کرده است آشفتگی‌های تجاری جهان باعث سرکوب رشد اقتصادی در عمده اقتصادهای اصلی جهان خواهد شد. برآوردهای این موسسه حکایت از آن دارد که از اواسط ۲۰۱۸، نرخ رشد سالانه تولیدناخالص‌داخلی در ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان، شامل توسعه‌یافته و درحال توسعه، روندی نزولی داشته است.

به گزارش «فیچ» این کاهش گسترده نرخ‌های رشد ناشی از کند شدن فعالیت‌های اقتصادی، به دنبال کاهش چشمگیر تجارت و تولید جهانی بوده است. البته این روند کاهشی تا حدی به ‌‌واسطه بازارهای نیروی‌کار سرحال و روندهای منعطف مخارج مصرف‌کنندگان خنثی شده است. فیچ کاهش همزمان نرخ‌های رشد اقتصادی جهان را به دلیل وجود ارتباط قدرتمند میان اقتصادها از طریق تجارت می‌داند.

پاول بوریسکی، تحلیلگر ارشد این موسسه نیز درخصوص کاهش نرخ‌های رشد معتقد است: ضعف تقاضای داخلی چین که با رکود بخش مسکن این کشور همخوانی دارد، در کنار اختلالات سیاست‌های تجاری و نااطمینانی‌های مربوطه، پیامدهای گسترده‌ای برای اقتصاد جهانی به همراه دارد.

هشدار این موسسه درحالی است که تازه‌ترین آمارهای اقتصادی چین حکایت از آن دارد که با تشدید تنش‌های تجاری آمریکا و ضعف تقاضای داخلی، فعالیت‌های تولیدی این کشور در ماه آگوست برای چهارمین ماه متوالی روندی کاهشی را تجربه کرد؛ امری که می‌تواند فشارهای منفی بر رشد دومین اقتصاد بزرگ دنیا را تشدید کند.

ضعف ماندگار بخش تولیدی چین می‌تواند انتظارات پیرامون نیاز دولت این کشور به اتخاذ سیاست‌های تشویقی برای مقابله با بزرگ‌ترین رکود دهه‌های اخیر را تحریک کند. براساس آمارهایی که اداره ملی آمار چین منتشر کرده است؛ مقدار شاخص خرید مدیران (PMI) در ماه آگوست به سطح ۵/ ۴۹ واحد کاهش یافت، مقداری که در ماه جولای در سطح ۷/ ۴۹ واحد قرار داشت. مقدار ۵۰ واحدی این شاخص میان رشد و رکود اقتصادی تمایز ایجاد می‌کند.

آمارهای تولیدی رسمی بیانگر آن است همچنان اثرات مخرب تشدید تنش‌های تجاری با آمریکا و تضعیف تقاضای جهانی بر صادرکنندگان چینی ادامه دارد. بر این اساس سفارش‌های صادرات این کشور برای پانزدهمین ماه متوالی در ماه آگوست هر چند با نرخ ملایم‌تر اما کاهش یافت. به عقیده کارشناسان، تولیدکنندگان در صنایع مصرف‌محور نظیر بخش خودرویی، به‌ویژه با مخاطراتی مواجه هستند. در این رابطه خودروسازانی نظیر جیلی و گریت‌وال پیش‌بینی‌های خود از فروش و ارقام سود را کاهش داده‌اند. این آمارها همچنین نشان می‌دهند در ماه آگوست، فعالیت شرکت‌های متوسط و کوچک روندی کاهشی را تجربه کرده است، درحالی‌که شرکت‌های بزرگ که از حمایت دولت بهره می‌برند توانستند روندی مثبت را به ثبت برسانند.