مجمع جهانی اقتصاد، یکی از سازمان‌های بزرگ اقتصادی سوئیس است و برای اولین بار در ژانویه سال ۱۹۷۱ و در شهر داووس توسط کلاوس شواب به عنوان جایی برای جمع شدن رهبران اقتصادی و سرمایه‌داران اروپایی راه اندازی شد.

این مجمع اخیراً در گزارشی اعلام کرده است، علیرغم اینکه رشد اقتصادی و ثروت جهانی افزایش داشته بسیاری از افراد، شرکت‌ها و حتی کشورها از این افزایش استفاده بهینه نکرده‌اند و توزیع غیرعادلانه درآمد و ثروت در تعداد زیادی از جوامع منجر به نابرابری رشد برای طبقات مختلف شده و اختلاف طبقاتی به وجود آورده است.

آمارها حاکی از آن است که از دهه 70 میلادی تا به امروز، ۱۵۸% از افزایش درآمد جامعه آمریکا متعلق به یک درصد از جمعیت این کشور است و این رقم برای ۹۰% مردم آمریکا تنها ۲۴% رشد داشته است.

در گزارش سال جاری مجمع جهانی اقتصاد، ۸۲ کشور بر اساس میزان توزیع عادلانه ثروت، درآمد، اختلاف طبقاتی، فرصت‌های برابر اجتماعی، میزان امید در بین جوامع و شاخص‌های سلامتی مختلف رتبه‌بندی شده‌اند که صفر بیانگر کمترین میزان سرزندگی اقتصادی و ۱۰۰ بیانگر بیشترین مقدار ممکن است.

 

بهترین کشورها

در زیر جدول بهترین کشورها را در این رتبه‌بندی می‌بینید:

ردیف نام کشور امتیاز کلی
1 دانمارک ۸۵.۲
2 نروژ ۸۳.۶
3 فنلاند ۸۳.۶
4 سوئد ۸۳.۵
5 ایسلند ۸۲.۷
6 هلند ۸۲.۴
7 سوئیس ۸۲.۱
8 اتریش ۸۰.۱
9 بلژیک ۸۰.۱
10 لوکزامبورگ ۷۹.۸

 

بدترین کشورها

در رتبه‌بندی که امسال انجام شد، کشورهای ساحل عاج، سنگال، کامرون، پاکستان، بنگلادش، آفریقای جنوبی و هند در رده‌های آخر با کمترین میزان سرزندگی اقتصادی قرار گرفتند.

 

رتبه دیگر کشورها

در گزارش 2019 مجمع جهانی اقتصاد، آلمان در رده یازدهم، فرانسه در رده دوازدهم، کانادا در رده چهاردهم، ژاپن در رده پانزدهم، سنگاپور در رده بیستم، انگلیس در رده بیست و یکم، کره جنوبی در رده بیست و پنجم، امریکا در رده بیست و هفتم، روسیه در رده سی و نهم، چین در رده چهل و پنجم، عربستان در رده پنجاهم و ترکیه در رده شصت و دوم جای گرفته‌اند.