در دنیای پرسرعت امروز، شرکت‌ها باید بسترهای لازم برای حرکت در جهت تغییرات بازارها و تغییرات رفتار مصرف‌کنندگان را برای خود ایجاد کنند تا بتوانند به فعالیت‌های خود رونق ببخشند.

به گزارش Visual Capitalist، اخیراً 50 شرکت نوآور جهان براساس چهار معیار مهم و کلیدی در سال 2020 رتبه‌بندی شده‌اند. در ادامه به معرفی شاخص‌ها و رتبه‌بندی شرکت‌ها پرداخته می‌شود.

 

مهم‌ترین شاخص‌های رتبه‌بندی نوآوری:

1- ذهنیت، آگاهی و پذیرش جهانی: این شاخص براساس تعداد آراء اخذ شده از تمام مدیران نوآور در جهان حاصل می‌شود. 2- ارزش‌آفرینی: براساس بازدهی سهام حاصل می‌شود. 3- آسیب‌پذیری یا اختلال صنعت: شاخص تنوع برای اندازه‌گیری شرکت‌های موجود در صنایع مختلف. 4- بررسی صنایع همکار/همتا: بررسی تعداد آراء مدیران هیات رئیسه در صنعت یک شرکت.

  • لازم به ذکر است شرکت‌هایی که براساس این 4 شاخص مورد بررسی قرار گرفته‌اند، در شاخه‌هایی همچون تکنولوژی، کالا و خدمات مصرفی، انرژی و حمل و نقل و سلامت فعالیت می‌نمایند.

 

رتبه‌بندی شرکت‌ها:

در ادامه 30 شرکت نوآور در جداول زیر معرفی می‌گردند:

رتبه نام شرکت صنعت ملیت تغییر نسبت به سال 2019
1 Apple تکنولوژی امریکا 2
2 Alphabet تکنولوژی امریکا 1-
3 Amazon کالا و خدمات امریکا 1-
4 Microsoft تکنولوژی امریکا
5 Samsung تکنولوژی کره جنوبی
6 Huawei تکنولوژی چین 42
7 Alibaba کالا و خدمات چین 16
8 IBM تکنولوژی امریکا 1-
9 Sony کالا و خدمات ژاپن
10 Facebook تکنولوژی امریکا 2-
11 Tesla انرژی و حمل و نقل امریکا 2-
12 Cisco Systems تکنولوژی امریکا 5
13 Walmart کالا و خدمات امریکا 29
14 Tencent صنایع دیگر چین
15 HP Inc تکنولوژی امریکا 29
16 Nike کالا و خدمات امریکا
17 Netflix صنایع دیگر امریکا 11-
18 LG Electronics کالا و خدمات کره جنوبی
19 Intel تکنولوژی امریکا
20 Dell تکنولوژی امریکا 21
21 Siemens صنایع دیگر آلمان 5-
22 Target کالا و خدمات امریکا
23 Philips محصولات شیمیایی و دارویی هلند 6
24 Xiaomi تکنولوژی چین
25 Oracle تکنولوژی امریکا
26 Johnson & Johnson محصولات شیمیایی و دارویی امریکا
27 SAP تکنولوژی آلمان 1
28 Adidas کالا و خدمات آلمان 18-
29 Hitachi تکنولوژی ژاپن
30 Costco کالا و خدمات امریکا

 

لازم به ذکر است 50 درصد شرکت‌های برتر و شرکت نوآور موجود در رتبه‌بندی، مالکیت امریکایی دارند. در رتبه‌بندی موردنظر شرکت‌های چینی بخصوص در حوزه تکنولوژی پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند. در میان تمام کشورهای آسیایی، کشورهای چین، ژاپن و کره‌جنوبی در زمره نوآوران پوده‌اند. همچنین در میان کشورهای اروپایی نیز آلمان، هلند، سوئد و سوئیس به عنوان کشورهایی با محصولات نوآور شناخته می‌شوند.

وقتی در مورد شرکت‌های نوآور صحبت می‌شود، ممکن است ذهنیت افراد به سوی شرکتی چون Walmart نرود ولی در واقع باید پذیرفت که این شرکت غول خرده‌فروشی در امریکا است که به بیش از 75 درصد جمعیت امریکا خدمات ارائه می‌دهد و توانسته با 29 پله صعود جایگاه سیزدهم را در این رتبه‌بندی کسب کند.

یکی دیگر از شرکت‌هایی که طی یک سال گذشته درآمد بالایی داشته و سرمایه‌گذاری فراوانی (حدود 19 میلیارد دلار) در بخش تحقیق و توسعه انجام داده است، شرکت هوآوی می‌باشد. شرکتی چینی که با 42 رتبه صعود بیش‌ترین پیشرفت را در میان سایر شرکت‌ها داشته و توانسته است جایگاه ششم را تصاحب کند. هوآوی در سال 2019، بیش از کمپانی apple، توانسته است تلفن‌های هوشمند خود را در سراسر جهان به فروش برساند. گویی هرچه در تحقیق و توسعه صرف کرده است با فروش و گسترش بازار به این شرکت بازگردانده شده است.

 

رهبران نوآوری در تمام ابعاد:

وقتی بحث از نوآوری می‌شود ممکن است تصویری از شرکت‌های نوپا به ذهن متبادر شود. در صورتی که در واقعیت شرکت‌های باسابقه و بااصالت نیز از ایجاد نوآوری و ابتکار از سایر شرکت‌های نوپا عقب نمی‌مانند. در این زمینه، تمام بنگاه‌هایی که در فروش محصول جدید خود در بالاتر از سطح متوسط صنعت موفق عمل کرده‌اند، رهبران نوآوری جهان محسوب می‌شوند. اگرچه 52% از بنگاه‌های کوچک رهبران نوآوری در نظر گرفته می‌شوند ولیکن 43% شرکت‌های بزرگ نیز کماکان جزو رهبران نوآوری جهان هستند. در حقیقت چون شرکت‌های بزرگ و قدیمی از نظر دسترسی به منابع و نیروی انسانی خبره در جایگاه بالایی قرار دارند، نسبت به شرکت‌های کوچک از مزیت برخوردار هستند.

 

سیر حرکتی 6 شرکت نوآور جهان طی سال‌های گذشته:

با وجود اهمیت نوآوری، حفظ جایگاه در درازمدت و در میان بسیاری از شرکت‌ها و استارت‌آپ‌هایی که روزانه در کل دنیا در حال پیدایش هستند دشوار است. در تمام رتبه‌بندی‌هایی که تا به امروز انجام گرفته است، تنها 8 شرکت وجود دارند که از سال 2005 تا 2020 در میان برترین شرکت‌های نوآور به طور مستمر و هر ساله حضور داشته‌اند. این شرکت‌ها عبارتند از apple، alphabet، amazon، Microsoft، Samsung، IBM، Hewlett Packard و Toyota. در ادامه و در نمودار زیر روند حرکتی این شرکت‌ها از سال 2005 تاکنون نشان داده شده است.

 

شرکت نوآور
شرکت نوآور
 

برای دریافت جدیدترین نمره اعتباری خود میتوانید به سامانه اعتبارسنجی مرآت مراجعه نمائید.