خبرگزاری بلومبرگ در طی خبری اعلام کرد که شرکت رتبه‌بندی فیچ کشور ترکیه را هم‌رتبه کشورهایی از قبیل برزیل، اردن و ارمنستان می‌داند. این موسسه اخیراً در تحلیل‌های خود رتبه اعتباری ترکیه را به BB- تنزل داده است که این رتبه نشان می‌دهد ترکیه کشوری امن و مطمئن برای سرمایه‌گذاری نمی‌باشد.

شرکت رتبه‌بندی فیچ در ادامه تایید کرد که جهت حمایت از واحد پول ترکیه، مداخلات ارزی صورت گرفته است که این مداخلات برای اعتبار سیاست پولی مضر بوده و باعث تضعیف آن می‌شود. کاهش نرخ بهره واقعی نیز یکی دیگر از دلایلی است که باعث کاهش رتبه اعتباری ترکیه از نظر تحلیل‌گران فیچ شده است.

بانک مرکزی ترکیه با فکر به اینکه با کاهش ذخایر نفتی می‌تواند سیر نزولی ارزش لیر را مهار کند نرخ بهره را به صورت دستوری پایین‌تر از نرخ تورم نگه داشته است و برای کاهش نقدینگی از روش‌های غیر مرسومی از جمله بالا بردن هزینه‌های اعطای وام استفاده کرده است.

ماه گذشته طی برگزاری جلسه‌ای در بلومبرگ با حضور 23 تن از اقتصاددان، نظرسنجی صورت گرفت که ماحصل این نظرسنجی پیش‌بینی کاهش 4 درصدی در اقتصاد 750 میلیارد دلاری ترکیه بود.

لازم به ذکر است که با اوج گرفتن شیوع ویروس کرونا، همه کشورها در بخش‌های مختلف اقتصادی خود دچار اختلال‌هایی شدند که کشور ترکیه از این قاعده مستثنی نمیباشد و صاحبان کسب و کار این کشور هم دچار آسیب‌هایی در این برحه زمانی شدند.

در گزارشی که ماه جولای از فیچ منتشر شد نرخ بهره واقعی منفی و همچنین کاهش ذخایر ارزی که منجر به ضعیف شدن اعتبار سیاست پولی کشور ترکیه شدند باعث افزایش ریسک فشار خارجی شده است. این درحالی است که تا 14 اگوست ذخایر بانک مرکزی کشور ترکیه از 81.2 میلیارد دلار در سال قبلش به 45.4 میلیارد دلار کاهش یافته است.

 

سامانه مرآت یکی از جامع ترین مراکز ارائه دهنده خدمات رتبه بندی اعتباری در کشور، به همراه اخبار و مقالات جدید و مهم ایران و جهان در حوزه رتبه بندی اعتباری