«مودیز» یکی از سه موسسه معتبر رتبه‌بندی جهان، کشور عربستان را از لحاظ وضعیت مالی مورد بررسی قرار داده است که طبق این ارزیابی از آنجایی که درآمد سالانه شرکت نفتی آرامکو از سال 2021 به بعد، سرمایه 75 میلیارد دلاری را پوشش نمی‌دهد دولت عربستان نمی‌تواند حسابی روی این شرکت باز کند مگر اینکه افزایش قیمت نفت خام رخ دهد. با توجه به ارزیابی مودیز، 98 درصد از سهام آرامکو متعلق به دولت عربستان است که برای تأمین کسری بودجه خود از درآمد این شرکت استفاده می‌کند.

براساس گزارش شرکت اعتبارسنجی مودیز، دولت عربستان بعید است که بتواند کسری بودجه خود را پس از سال 2021 از شرکت آرامکو تأمین کند. این موضوع زمانی واضح‌تر شد که این شرکت در اوایل سال برای خرید «شرکت صنایع پایه سعودی» با تعهدات و نیازهایی جهت تأمین مخارج سرمایه‌ای مواجه شد.

این درحالی است که با شیوع پاندومی کرونا، نقت خام کاهش چشمگیری را در قیمت تجربه می‌کند و در حال حاضر نسبت به قبل از شیوع بیماری 35 درصد پایین‌تر معامله می‌شود. تولیدکنندگان جهانی نفت در پی توافقاتی عرضه این محصول را کاهش دادند و به همین سبب شرکت آرامکو هم با کاهش در استخراج نفت، مقدار کمتری برای عرضه ر اختیار داشت و فروش این شرکت بسیار کاهش یافت.

اکنون شرکت ارامکو به عنوان بزرگترین شرکت نفتی جهان برای پرداخت تعهدات خود، با کاهش درآمد و عدم توانایی پرداخت مخارج روبه‌رو شده است. از این رو، این شرکت با برکناری صدها تن از نیروهای خود، اطلاع از فروش دارایی‌های غیراصلی خود داد. البته با اینکه این شرکت گام‌هایی برای کاهش مخارج خود برداشته اما همچنان حجم بدهی آن افزایش داشته است. با توجه به آنچه گفته شد، درآمد سالانه شرکت نفتی آرامکو در سال 2020 و 2021 کاهش خواهد یافت و دولت عربستان عایدی چندانی از این ناحیه کسب نخواهد کرد.

سامانه مرآت یکی از جامع ترین مراکز ارائه دهنده خدمات رتبه بندی اعتباری در کشور، به همراه اخبار و مقالات جدید و مهم ایران و جهان در حوزه رتبه بندی اعتباری